ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Османи на скопскиот аеродром пречека еден милион заштитни маски од Чешка
14:43, петок, 10 април 2020
Заменик претседателот  на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во улога на Национален координатор за распределба на странска помош во земјава на скопскиот аеродром денес пречека еден милион заштитни маски - донација од Република Чешка, како помош за нашата земја во справувањето со КОВИД 19.

Османи изрази благодарност до Амбасадорот Томан, до Владата на Чешка, но и до целиот чешки народ за оваа поддршка, која доаѓа во вистинско време и за вистинска намена-борба против КОВИД 19.

"Оваа денешна донација не само што ќе ни помогне поефикасно и поуспешно да се справиме со КОВИД 19, туку истата претставува симбол на европската солидарност која нѐ прави посилни, нѐ охрабрува дека не само што ќе ги победиме овој корона вирус и оваа епидемија, туку дека ќе излеземе од оваа криза по-обединети, по-солидарни, со еден збор посилни - истакна Османи. Во овој контекст тој додаде дека кога постојат вистински пријатели и солидарност секоја криза полесно се надминува, а доказ за тоа е вчерашната иницијатива на Европската Комисија "Тим Европа" (Team Europe) пакет од 20 милијарди евра за поддршка на партнерите на ЕУ вклучително и за нас и за останатите земји од Западен Балкан.

"Како земја која преговара претходно добивме пристап и до Европскиот солидарен фонд, до заедничка јавна набавка на медицински материјали и опрема, како и пристап до цивилниот фонд за кризи" - нагласи Османи укажувајќи на придобивките од напредокот во европските интграции и во справувањето со оваа криза.
Сподели ја содржината!
Новости
Средба на Димитров со советникот на Меркел: Одржувањето на првата меѓувладина конференција за време на германското претседателство ќе биде огромен поттик да ја изодиме клучната етапа од патот кон членство во ЕУ
ЗПВ Димитров во Берлин на средба со советникот за надворешна политика на претседателот Штајнмаер, Багер
Средба на ЗПВ Димитров со хрватската амбасадорка Тигањ
Средба на ЗПВ Димитров со австрискиот амбасадор Вуцас
Вицепремиерот Димитров во работна посета на германското претседателство со ЕУ ​
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.