ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
ОСМАНИ: ФИНСКОТО ПРЕТСЕДАТЕЛСТВО СО ЕУ ВО ЦЕЛОСТ ЗАСТАНУВА ЗАД ЕВРОПСКИТЕ ИНТЕГРАЦИИ НА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА
14:13, четврток, 15 август 2019

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во рамки на работната посета на Република Финска оствари одделни средби со Министерката за европски работи, Тути Тупураинен и Министерот за надворешни работи, Пека Хависто.

Главна тема на средбите беа очекувањата и перспективите на Северна Македонија во претстојниот период, како и активностите и поддршката од страна на Република Финска во рамките на финското Претседателство со Европската Унија, а во контекст на претстојната одлука за почеток на преговорите во октомври оваа година.

„Финска е стабилен и долгогодишен поддржувач на процесот на проширување, но на денешните средби направивме чекор повеќе - јас добив силно уверување од министрите за нивната активна улога во претстојниот период, во рамките на нивните надлежности како претседавачи на Европската Унија, за успешна финализација на процесот на европски интеграции на земјата преку одлуката за старт на преговорите со ЕУ во октомври оваа година“ истакна Османи, реафирмирајќи го притоа ставот на Владата за целосна посветеност кон европската агенда, со силна мотивација за отстранување на сите потенцијални пречки кои би можеле да го загрозат овој процес.

Во своето обраќање за медиумите Османи направи осврт и за последните случувања во земјата израсувајќи уверување за подготвеност и зрелост на институциите да покажат цврстина и да го спроведат принципот на владеење на правото. „Покренатата постапка за случајот "Рекет" од страна на Јавното обвинителство е потврда дека системот е целосно функционален, и очекувам во овој процес да нема отстапки за никого, што претставува единствениот услов да ја вратиме довербата кај граѓаните, но и да ја оправдаме дадената доверба кај нашите пријатели и поддржувачи во Унијата, како што е Финска“ истакна Османи.

Во рамките на посетата на Финска, Османи одржа средби и со претставниците на „Големиот Комитет“ (Grand Committee) во рамките на финскиот парламент, предводени од Првиот заменик претседател на парламентот, Јани Макела, како и во Директоратот за автономија и еднаквост, при Министерството за правда на Република Финска, каде оствари средба со Корина Таменма, висока претставничка за јазичните прашања.

Сподели ја содржината!
Новости
Средба на Димитров со советникот на Меркел: Одржувањето на првата меѓувладина конференција за време на германското претседателство ќе биде огромен поттик да ја изодиме клучната етапа од патот кон членство во ЕУ
ЗПВ Димитров во Берлин на средба со советникот за надворешна политика на претседателот Штајнмаер, Багер
Средба на ЗПВ Димитров со хрватската амбасадорка Тигањ
Средба на ЗПВ Димитров со австрискиот амбасадор Вуцас
Вицепремиерот Димитров во работна посета на германското претседателство со ЕУ ​
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.