ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
ОСМАНИ: СТРАТЕГИЈАТА ЌЕ ГО ЗАТВОРИ ПРАШАЊЕТО ЗА ЕВРОПСКАТА ОРИЕНТАЦИЈА НА ЗАПАДНИОТ БАЛКАН
10:43, понеделник, 05 февруари 2018

Денес, во просториите на Секретаријатот за европски прашања, Заменик Претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, го одржа вториот координативен работен појадок со амбасадорите и нивните претставници, од земјите од Западен Балкан. Средбата се одржува во пресрет на излегувањето на Стратегијата на Европската Комисија, за проширување со земјите од Западниот Балкан до 2025 година.

„Стратегијата за проширување на ЕК претставува една од најважните инцијативи на Европската Комисија за овој регион , затоа што директно покажува дека Европската Унија го враќа фокусот на регионот, а процесот на проширување со земјите од Западниот Балкан - повторно високо на агендата на Европската Унија.“, истакна Османи, додавајќи дека со овој документ, Комисијата го става процесот на проширување на цврсти шини, со прецизни рокови, нешто што претставува обврска и за самата Унија.

Вицепремиерот Османи изрази очекување дека покрај Црна Гора и Србија, за кои е најавено а и се очекува да бидат наведени во Стратегијата како земји кои во моментов го предводат евроинтегративниот процес во регионот, во Стратегија соодветно да бидат наведени и европските перспективи за Македонија и Албанија, кои би биле охрабрени, согласно успешното адресирање на обврските, набргу да ги почнат преговорите за членство, и со тоа, да се приклучат на истиот колосек за влез во Унијата до 2025 година. Османи додаде дека очекува соодветно место во Стратегијата и за Босна и Херцеговина и Косово, кои треба да добијат јасни пораки дека се добредојдени и дека нивното место е во Унијата, со што целиот регион ќе се стави на европски шини, и ќе се затворат дилемите за европската ориентацијата на земјите од Западниот Балкан.
Сподели ја содржината!
Новости
Средба на Димитров со советникот на Меркел: Одржувањето на првата меѓувладина конференција за време на германското претседателство ќе биде огромен поттик да ја изодиме клучната етапа од патот кон членство во ЕУ
ЗПВ Димитров во Берлин на средба со советникот за надворешна политика на претседателот Штајнмаер, Багер
Средба на ЗПВ Димитров со хрватската амбасадорка Тигањ
Средба на ЗПВ Димитров со австрискиот амбасадор Вуцас
Вицепремиерот Димитров во работна посета на германското претседателство со ЕУ ​
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.