ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Вести
ЕУ во Македонија Дестинација Шпанија-спорт
16:40, петок, 19 февруари 2016

 Денес во просториите на МК-ЕУ Инфо центарот во 14:00 часот, Секретаријатот за европски прашања во соработка со шпанската амбасада го одржаа настанот “Европската Унија во Македонија“: Дестинација Шпанија-спорт.

Вицепремиерот за европски прашања д-р Фатмир Бесими, заедно со Амбасадорот на Кралството Шпанија во Република Македонија, Н.Е Рамон Абароа Каранза во амбиент на прекрасните звуци на шпанската музика во неформален разговор споделија македонско-шпански вредности, спортски искуства заедно со гостите на настанот, Раул Гонзалес, Алекс Душјебаев, Хорхе Македа и идните надежи на македонскиот ракомет од РК Вардар.

Во своето обраќање вицепремиерот Бесими, истакна дека основната цел на овој настан е промовирање и приближување на вредностите на ЕУ и нејзините земји членки до граѓаните на Република Македонија и дека ваквите настани преставуваат уште една потврда дека тие се наши вистински пријатели и искрено ја поддржуваат интеграцијата на Македонија во Европската Унија.

Проектот "Европската унија во Република Македонија" е дел од ЕУ Агендата на Секретаријатот за европски прашања, кој започна во 2014 година и ќе продолжи да се спроведува во соработка со амбасадите на земјите- членки на Европската унија во Република Македонија.

Сподели ја содржината!
Вести
ОСМАНИ: НЕМА МАГИЧНИ АД-ХОК РЕШЕНИЈА ЗА АЕРОЗАГАДУВАЊЕТО, НАПРОТИВ, САМО СО ДОЛГОРОЧНИ ОДРЖЛИВИ И ПЛАНСКИ АКТИВНОСТИ МОЖЕ ДА СЕ ОБЕЗБЕДАТ РЕЗУЛТАТИ
ВБИФ ѝ одобри на Македонија три инвестициски проекти во вкупен износ од 24 милиони евра
ОСМАНИ: ЕВРЕЈСКАТА ЖРТВА - БЕЗВРЕМЕНСКИ ЧУВАР НА ХУМАНОСТА, СЛОБОДАТА И СОЛИДАРНОСТА
ОСМАНИ: ВЛАДАТА ГИ ДЕФИНИРАШЕ ИНВЕСТИЦИСКИТЕ ПРИОРИТЕТИ ЧИЈА РЕАЛИЗАЦИЈА ЌЕ СЕ ИНТЕНЗИВИРА ВО ПЕРИОДОТ ШТО ПРЕТСТОИ
Свечена Академија во Музејот на албанската азбука по повод 22 ноември – денот на албанската азбука и 110 годишнината од Битолскиот конгрес
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Вести
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
2018 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.