ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Вицепремиерот Бесими се сретна со делегација на Партијата на европски социјалисти, ПЕС
13:35, четврток, 26 февруари 2015

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања д-р Фатмир Бесими, оствари средба со делегација на Партијата на европски социјалисти, ПЕС, предводена од Претседателот на партијата Сергеј Станишев. Дел од делегацијата беа и Ричард Ховит, член на Европскиот парламент, Евгени Кирилов, член на Европскиот парламент, Џакомо Филибек, заменик генерален секретар на ПЕС, Томас Маес, Генералниот секретар на младите европски социјалисти и претставници на други партии-членки на ПЕС.

На почетокот на средбата Вицепремиерот Бесими го поздрави усвојувањето на Резолуцијата за Република Македонија од страна на Комитетот за надворешни прашања на Европскиот парламент (АФЕТ).

На средбата се разговараше за процесот на европската интеграција на Република Македонија како и клучните активности предвидени со Акцискиот план на селектираните приоритети и активностите во насока на продолжување на пристапниот дијалог на високо ниво - ПДВН.

Дискутирани беа и предизвиците со кои се соочува земјата во насока на нивно надминување и постигнување на дополнителен напредок во наредниот период. Од двете страни беше истакната важноста и потребата од инклузивен политичкиот дијалог, за што од страна на Вицепремиерот Бесими беше упатена благодарност за заложбите од страна на Европскиот парламент во таа насока.

На крајот на состанокот Вицепремиерот искажа уверување дека исклучително е важно последните случувања да се надминат на начин кој ќе ја докаже функционалноста на владеење на правото, слободата на изразување и фундаменталните човекови права. Со тоа да и се овозможи на Македонија да остане фокусирана на Евро-атланските интеграции како клучен стратешки приоритет.

Сподели ја содржината!
Новости
ЗПВ Димитров на видео-конференциски состанок со еврокомесарот за соседство и проширување, Вархеји и колегите од регионот
Од средбата Димитров - Рот: „Со пријател како Германија на чело на Унијата, заедничкиот успех е на дофат“
Димитров: „Во светло на обезбедувањето на финансиска поддршка за ЗБ особено ќе биде значајно усвојувањето на Економскиот-инвестициски план за регионот, за забрзување на економскиот развој и подобар животен стандард на граѓаните во регионот”
Средба на Димитров со советникот на Меркел: Одржувањето на првата меѓувладина конференција за време на германското претседателство ќе биде огромен поттик да ја изодиме клучната етапа од патот кон членство во ЕУ
ЗПВ Димитров во Берлин на средба со советникот за надворешна политика на претседателот Штајнмаер, Багер
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.