ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Бесими во Вашинтон: Евроатланските интеграции решение за предизвиците на Балканот
15:35, среда, 04 февруари 2015

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања д-р Фатмир Бесими престојува во работна посета на Соединетите Американски Држави.

За време на посетата вицепремиерот Бесими оствари средба со Хојт Брајан Ји, заменик помошник на државниот секретар на Американскиот Стејт Департмент задолжен за Европа и Евроазија, со директорот за Балкан, Црно Море и Кавказ на Националниот совет за безбедност, Саманта Смит, како и американскиот конгресмен Елиот Енгел. На состаноците од страна на Вицепремиерот Бесими беше истакната благодарност за долгогодишната отворената подршка, како и за континуираната заложба на Соединетите Американски Држави за евро-атланските интеграции на Македонија и земјите од Западен Балкан.

Соговорниците се осврнаа на евро-атлантските интеграции, како и на актуелните теми и предизвици со кои се соочува Република Македонија. Меѓудругото, беше разговарано за формите и можноста за искористување на механизмите кои ќе придонесат за поинтензивна соработка во остварување на стратешките цели на државата.

Од страна на соговорниците се истакна значењењто на реформскиот процес и исполнувањето на критериумите за членство во Европската Унија и НАТО, но истовремено беше нагласена потребата од надминување на предизвиците со кои е соочена Република Македонија.

Бесими ги запозна соговорниците дека во рамки на европската интеграција, Владата веќе има усвоено и ја следи реализацијата на Акцискиот план на селектирани приоритети врз основа на препораките на Европската Комисија, кои се клучни во процесот на пристапување во ЕУ, како што се: слободата на изразување и медиумите, судството, меѓуетничките односи, реформите во јавната администрација, добрососедските односи, регионалната соработка и изборните реформи. Од голема важност е да се постигне напредок во овие области, вклучително и политичкиот дијалог.

На состанокот беше нагласена потребата од забрзување на интегративните процеси, за кои, покрај реформите, неопходно е надминување на долгогодишниот спор за името, за што е потребен интерес и ангажман од сите чинители кои може да го помогнат тој процес, особено САД. Притоа беше подвлечено дека членството во ЕУ и НАТО останува приоритет за Република Македонија.

Во рамки на посетата Вицепремиерот Бесими учествуваше на дискусија на тема “Македонија: Може ли да и се приклучи на ЕУ?“ модерирана од страна на американскиот аналитичар Даниел Сервер, одржана на Универзитетот Џон Хопкинс.

Во текот на утрешниот ден, Вицепремиерот Весими ке учествува на Молитвениот покадок заедно со останатиот дел од делегацијата од Република Македонија составена од пратеници и останати јавни личности и претставници од бизнис заедницата.

Исто така, заменик претседателот на Владата Фатмир Бесими ќе даде интервју за Гласот на Америка на македонски и албански јазик.

Сподели ја содржината!
Новости
ЗПВ Димитров на видео-конференциски состанок со еврокомесарот за соседство и проширување, Вархеји и колегите од регионот
Од средбата Димитров - Рот: „Со пријател како Германија на чело на Унијата, заедничкиот успех е на дофат“
Димитров: „Во светло на обезбедувањето на финансиска поддршка за ЗБ особено ќе биде значајно усвојувањето на Економскиот-инвестициски план за регионот, за забрзување на економскиот развој и подобар животен стандард на граѓаните во регионот”
Средба на Димитров со советникот на Меркел: Одржувањето на првата меѓувладина конференција за време на германското претседателство ќе биде огромен поттик да ја изодиме клучната етапа од патот кон членство во ЕУ
ЗПВ Димитров во Берлин на средба со советникот за надворешна политика на претседателот Штајнмаер, Багер
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.