ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Одржана презентација - „Децентрализирано управување со ЕУ фондови: искуствo на Долна Нормандија“
15:01, петок, 30 јануари 2015

 На 29 јануари 2015 во просториите на Секретаријатот за европски прашања се одржа презентација на тема „Децентрализирано управување со ЕУ фондови: искуствo на Долна Нормандија“.

Настанот го отвори г-ѓа Ана Блажеска, Државен секретар во Секретаријатот за европски прашања и нејзината екселенција г-ѓа Лoрен Oер, амбасадор на Република Франција во Република Македонија. Презентацијата ја одржa г. Александар Фоло, директор за европски и меѓународни прашања на регионот Долна Нормандија, со која се даде приказ на организацискиот модел на Регионот на Долна Нормандија која управува со ЕУ фондовите и со фондовите за кофинансирање на Франција за проекти кои се имплементираат на територијата на регионот, како и областите/оските во кои тие се имплементираат. Учество на презентацијата зедоа претставници од државните институции на локално, регионално и централно ниво од Република Македонија.

Регионот Долна Нормандија, преку нејзината канцеларија за децентрализирана соработка се скоро две децении присутни во Република Македонија и успешно спроведоа низа програми во тој период со што оставија свој печат во промовирањето и соработката на општините во Република Македонија со невладиниот сектор, како и во однос на збратимувањето на градовите, со градови од Долна Нормандија.

 

Сподели ја содржината!
Новости
Средба на Димитров со советникот на Меркел: Одржувањето на првата меѓувладина конференција за време на германското претседателство ќе биде огромен поттик да ја изодиме клучната етапа од патот кон членство во ЕУ
ЗПВ Димитров во Берлин на средба со советникот за надворешна политика на претседателот Штајнмаер, Багер
Средба на ЗПВ Димитров со хрватската амбасадорка Тигањ
Средба на ЗПВ Димитров со австрискиот амбасадор Вуцас
Вицепремиерот Димитров во работна посета на германското претседателство со ЕУ ​
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.