ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Донација по повод 20 годишен јубилеј од односите со Унгарија
14:59, петок, 30 јануари 2015

Државниот секретар за европски прашања Ана Блажеска заедно со Амбасадорот на Унгарија Јожеф Бенце денеска во Скопје учествуваа на примопредавањето на донацијата од унгарската Влада на Центарот за обука при Секретаријатот за европски прашања, а по повод одбележувањето 20 години од воспоставувањето дипломатски односи со Република Македонија.

Покрај Македонија, унгарската надворешна политика и нејзините напори денес се насочени кон целиот балкански регион каде го поддржуваме проширувањето на ЕУ засновано на европските критериуми, порача амбасадорот Бенце.

Тој подвлече дека денешната донацијата е проект, кој е дел од унгарските големи напори да ги доближат Европа и Македонија поблиску една до друга и посебно да придонесат кон јакнење на капацитетите на администрацијата.
Државниот секретар при Секретаријатот за европски прашања, Ана Блажеска, која заедно со амбасадорот Бенце открија табла со која се одбележува јубилејот и донацијата, се заблагодари за донацијата и ја подвлече долгогодишната континуирана поддршка на Унгарија на македонските евроинтеграции.

Уверена сум дека оваа помош ќе претставува начин да се зголемат позитивните резултати кои ги постигнува Република Македонија во насока на поуспешно и побрзо вклучување во европското семејство. Дополнително, низ годините РМ постојано покажува успех во подготовката на сопствените капацитети за членство во ЕУ, хармонизацијата со европското законодавство како и управувањето со европските фондови. Почетокот на преговорите за нас ќе има позитивно влијание врз реформскиот моментум кога станува збор за македонското општество, ќе го поттикне приближувањето на земјата кон ЕУ и ќе го зајакне кредибилитетот на ЕУ во однос на политиката на проширување, рече Блажеска.

Таа подвлече дека за Македонија ќе има голема придобивка од унгарското знаење и експертиза за подготовка на проекти и програми во насока на усогласување со европското законодавство и користење на европките фондови.
Донацијата се состои во компјутери наменети за потребите на Центарот за обука на Секретаријатот за европски прашања.

Сподели ја содржината!
Новости
ЗПВ Димитров на видео-конференциски состанок со еврокомесарот за соседство и проширување, Вархеји и колегите од регионот
Од средбата Димитров - Рот: „Со пријател како Германија на чело на Унијата, заедничкиот успех е на дофат“
Димитров: „Во светло на обезбедувањето на финансиска поддршка за ЗБ особено ќе биде значајно усвојувањето на Економскиот-инвестициски план за регионот, за забрзување на економскиот развој и подобар животен стандард на граѓаните во регионот”
Средба на Димитров со советникот на Меркел: Одржувањето на првата меѓувладина конференција за време на германското претседателство ќе биде огромен поттик да ја изодиме клучната етапа од патот кон членство во ЕУ
ЗПВ Димитров во Берлин на средба со советникот за надворешна политика на претседателот Штајнмаер, Багер
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.