ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Потпишан Договор за имплементација на македонско-германската билатерална соработка
14:24, среда, 17 декември 2014

Денеска, во просториите на Секретаријатот за европски прашања Заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања д-р Фатмир Бесими и Директорот на Германското друштво за интернационална соработка (ГИЗ) г-дин Џејмс Макбет Форбес го потпишаа Договорот за имплементација на македонско-германската билатерална соработка, Проект кој веќе една година го подржува Секретаријатот за европски прашања (СЕП) во процесот на приближување на земјата кон ЕУ и подготвување на земјата за започнување на преговорите за членство.

Вкупниот буџет на Проектот е 1 милион евра а времетраењето на спроведување на истиот е две години. Зајакнувањето на координативната улога на СЕП во спроведувањето на реформите преку надлежните министерства претставува главна цел на проектот, додека на фокус се реформите во администрацијата, судството, фундаменталните права, безбедноста и правдата.

Вицепремиерот Бесими на средбата истакна дека европската интеграција на земјата претставува главен стратешки приоритет на Владата на Република Македонија и воедно додаде дека ваквата поддршка е значајна за одржување и помагање на реформскиот процес во нашата земјата. Тој изрази благодарност до германските партнери кои веќе во континуитет ја поддржуваат Република Македонија на патот кон Европската Унија.

Сподели ја содржината!
Новости
Средба на Димитров со советникот на Меркел: Одржувањето на првата меѓувладина конференција за време на германското претседателство ќе биде огромен поттик да ја изодиме клучната етапа од патот кон членство во ЕУ
ЗПВ Димитров во Берлин на средба со советникот за надворешна политика на претседателот Штајнмаер, Багер
Средба на ЗПВ Димитров со хрватската амбасадорка Тигањ
Средба на ЗПВ Димитров со австрискиот амбасадор Вуцас
Вицепремиерот Димитров во работна посета на германското претседателство со ЕУ ​
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.