ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Обраќање на вицепремиерот Бесими на социјално-економскиот дијалог меѓу Република Македонија и Европската Унија
11:19, среда, 17 декември 2014

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања д-р Фатмир Бесими, денеска (17.12.2014) се обрати на Иницијалниот состанок (Kick off meeting) Програма за реформи во вработувањето и социјалната сфера.

Иницијалниот настан за започнување на социјално-економскиот дијалог меѓу Република Македонија и Европската Унија, претставува поддршка на политиките за инклузивен раст во земјите во процесот на пристапување во Европската Унија, во согласност со целите од Европа 2020.

Во своето обраќање, вицепремиерот Бесими истакна дека Република Македонија континуирано презема активности во насока на подобрување на економскиот раст. Како резултат на тоа земјата постигна подобрување од 10 места и беше рангирана на 63-то место во Извештајот за глобална конкурентност 2014-2015 објавен од страна на Светскиот економски форум. Ова е второ последователно подобрување на конкурентноста на македонската економија. Минатата година рангирањето на земјата е подобрено за 7 позиции. Оваа година, за прв пат македонската економија го подобри својот ранг во сите 12 столба кои го сочинуваат индексот.

Тој истакна дека Европската перспектива на Република Македонија е клучниот генератор на реформите и чинител за постоењето на колективен ентузијазам за овој процес, каде што Владата на Република Македонија посветено работи на справување со предизвиците кои бараат сеопфатен пристап.

Програмата за реформи во вработувањето и социјалната сфера ќе придонесе за севкупниот дијалог во рамки на Поглавјето 3.19 "Социјална политика и вработување", а воедно ќе биде поддршка за усогласувањето со законодавството на ЕУ во оваа област. Истовремено, ќе помогне полесно да се следи напредокот во оваа сфера, поврзувајќи ги приоритетите за користење на претпристапната финансиска помош на ЕУ (ИПА фондови), како и стратешка соработка со други донатори во Македонија.

На крајот, Бесими истакна дека во овој процес како и до сега потребно е сите заедно да работиме на постигнување успех во реформите, со што ќе се постигне раст и нови работни места за македонските граѓани, а во исто време и остварување на целите поставени од ЕУ како целина.

Сподели ја содржината!
Новости
Средба на Димитров со советникот на Меркел: Одржувањето на првата меѓувладина конференција за време на германското претседателство ќе биде огромен поттик да ја изодиме клучната етапа од патот кон членство во ЕУ
ЗПВ Димитров во Берлин на средба со советникот за надворешна политика на претседателот Штајнмаер, Багер
Средба на ЗПВ Димитров со хрватската амбасадорка Тигањ
Средба на ЗПВ Димитров со австрискиот амбасадор Вуцас
Вицепремиерот Димитров во работна посета на германското претседателство со ЕУ ​
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.