ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Бесими – Могерини официјална средба во Брисел
20:54, четврток, 11 декември 2014

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања, д-р Фатмир Бесими, денеска во Брисел имаше прва официјална средба со Федерика Могерини, Висок претставник на Унијата за надворешни работи и безбедносна политика и Заменик-претседател на Европската Комисија.

Бесими честитајќи и ја новата функција, на Могерини и посака успешно спроведување на зацртаните цели за време на нејзиниот мандат продолжување на добрата соработка која би можела да придонесе во напредокот на Македонија и нејзиното приближување кон Унијата. Бесими потенцираше дека Владата напорно работи на спроведувањето на зацртаните реформи и деталните насоки од последниот Извештај на Европската Комисија. Во врска со Извештајот, вицепремиерот Бесими истакна дека истиот го смета за објективен и дека од клучна важност за Република Македонија е добивањето на шестата препорака за започнување на преговорите за членство во Европската Унија. Тој, меѓу другото ја информираше Могерини и за последните активности на Владата на Република Македонија во насока на подобрување на состојбите во приоритетните области, вклучително и во регионален контекст. Тој додаде дека Владата има спремено Нацрт-акциски план со краткорочни и среднорочни активности базирани на наодите од Извештајот на ЕК, со што Владата ја докажува заложба за реализација на клучниот стреатешки приоритет на Република Македонија, а тоа е пристапувањето во ЕУ.

Вицепремиерот Бесими се осврна и на потребата за задржување на динамиката на реформскиот процес. Бидејќи Македонија веќе долг период чека да добие датум за започнување на преговорите со ЕУ, од клучно значење е да се задржи темпото и да нема застој во реформсиот процес, па затоа реактивирањето на Пристапниот диалог на високо ниво претставува механизам кој ќе го задржи позитивниот дух како кај институциите на Република Македонија кои се директно вклучени во реформскиот процес така и кај граѓаните на Република Макеоднија. Тој позитивно ја истакна најавената посета за јануари следната година на Комесарот Хан на Македонија и упати покана и до ВП Могерини и за нејзина посета на Македонија.

На состанокот беше истакнато дека проширувањето на ЕУ во Западен Балкан останува на фокусот на агендата на Европската Унија и Европската Комисија, иако не се очекува нова земја членка во наредните пет години. Тие очекуваат Република Македонија да ја оддржи ЕУ агендата во приоритет и исто така очекуваат конкретен напредов во спорот за името.

На состанокот беше побарано вклучување на ЕУ да помогне во решението за името како и изнаоѓање на начин за отварање на поглаваја 23 и 24.

Сподели ја содржината!
Новости
ЗПВ Димитров на видео-конференциски состанок со еврокомесарот за соседство и проширување, Вархеји и колегите од регионот
Од средбата Димитров - Рот: „Со пријател како Германија на чело на Унијата, заедничкиот успех е на дофат“
Димитров: „Во светло на обезбедувањето на финансиска поддршка за ЗБ особено ќе биде значајно усвојувањето на Економскиот-инвестициски план за регионот, за забрзување на економскиот развој и подобар животен стандард на граѓаните во регионот”
Средба на Димитров со советникот на Меркел: Одржувањето на првата меѓувладина конференција за време на германското претседателство ќе биде огромен поттик да ја изодиме клучната етапа од патот кон членство во ЕУ
ЗПВ Димитров во Берлин на средба со советникот за надворешна политика на претседателот Штајнмаер, Багер
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.