ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Донацијата од Република Естонија за поддршка при справувањето со пандемијата предизвикана од КОВИД 19, пристигна во земјава.
17:26, вторник, 09 јуни 2020

Секретаријатот за европски прашања, како институција задолжена за координација на странската помош во земјава денес ја прими донацијата која ја обезбеди Министерството за надворешни работи на Естонија, и истата беше предадена во магацините на Дирекцијата за заштита и спасување.

 

Донацијата која се состои од дезинфекциски средства за раце и површина, душеци, ќебиња и постелнини е наменета за институциите во земјава, а во насока на полесно надминување на последиците предизвикани од КОВИД 19, како и спречување на ширењето на заразата.

 

Секретаријатот за европски прашања, како надлежна институција за координација на странска помош, изрази благодарност до Министерството за надворешни работи на Република Естонија, но и до целиот естонски народ за донирана помош во ова тешко време во кое сите се соочени со глобалната пандемија предизвикана од КОВИД 19, демонстрирајќи ја на дело солидарноста како најзначајна европска вредност.

Сподели ја содржината!
Новости
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров денеска оствари средба со новоименуваниот евроамбасадор во земјава, Дејвид Гир
Вицепремиерот Димитров во Брисел на средба со потпретседателот на Европската комисија, Схинас
Средба Димитров – Вархеји
Димитров од Брисел: „Северна Македонија е цврсто решена да стане просперитетна европска демократија во која ќе владее правото”
ЗПВ Димитров на средба со Генералната секретарка на РСС, Брегу: „ За регионалната соработка да биде успешна, земјите од Западниот Балкан мора да бидат носители на одлуките и на одговорноста“
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.