ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Османи: И со новата методологија влегуваме како фаворити во процесот на европски интеграции
13:09, понеделник, 10 февруари 2020

Заменик Претседателот на Владата, задолжен за европски прашања, Бујар Османи, по повод објавената нова методологија за преговори од страна на Европската Комисија, денес имаше обраќање пред претставниците на Националниот совет за европски интеграции при Парламентот на Република Северна Македонија.

„Имам позитивен впечаток дека, по октомврискиот неуспех на ЕУ да оформи консензус за старт на преговорите, работите се придвижија во позитивна насока, со што се враќа европскиот кредибилитет во земјава и регионот. На предложената Методологија гледаме како на позитивен исчекор, добра основа која им овозможува на земјите кои испорачуваат квалитетни реформи да добијат соодветна сатисфакција, но и соодветен реверзибилитет, доколку постои отсуство на волја за реформи. Ако искрено очекуваме процесот на преговори да претставува процес кој ќе бележи опиплив, долгорочен и одржлив напредок за земјата, тогаш не треба да нè плаши, барем не како граѓани, можноста да се констатира уназадување, па дури и можноста за казни. Велам како граѓани, бидејќи за нас како политичари тоа значи поголем предизвик да обезбедиме видливи резултати со кои ќе мора да се одржува процесот во позитивна насока. Да бидам прецизен - Методологијата е подобра за граѓаните, а посериозен предизвик за политичарите - но тоа, ќе се согласиме е добро. “ истакна Османи во своето обраќање, образложувајќи ги во продолжение елементите на самата методологија, како и нивното значење и реперкусиите врз процесот на европските интеграции на земјава.

„А во овој процес не влегуваме од нула, туку со сериозни резултати остварени зад нас. Како институција имаме идентификувани над седум и пол илјади акти од европското законодавство (Acquis), од кои без малку две илјади и четиристотини, или 31% се веќе транспонирани во нашето законодавство“, истакна Османи, посочувајќи на степенот на усогласеност и според кластерите предвидени во новата методологија.

„На пример во првиот, и најважниот кластер – ‘Фундаменти’, имаме усогласеност со европското законодавство од 34%; додека на пример во третиот кластер - компетитивност и инклузивен развој, како и во четвртиот кластер - зелената агенда и одржлива поврзаност, усогласеноста надминува над половина и се движи од 51% до 56% усогласеност соодветно“, посочи Османи, прикажувајќи ги графички овие податоци.

Во продолжение, Османи говореше за очекувањата во претстојниот период, изразувајќи надеж дека земјите – членки ќе успеат да го адресираат прашањето за старт на преговорите со земјава уште на самитот во март, со што мајскиот самит во Загреб, посветен на Западниот Балкан, навистина ќе претставува пресвртница за целиот регион.

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НИ ТРЕБА СТАБИЛНА И ФУНКЦИОНАЛНА ВЛАДА СО ЕВРОПСКА ПЕРСПЕКТИВА
Донација од бизнис секторот во правец на борбата против пандемија пристигна во земјава
ОСМАНИ: И НАТАМУ ОЧЕКУВАМЕ СИЛНА ПОДДРШКА ОД СЛОВЕНИЈА ЗА ЕВРОПСКИТЕ ИНТЕГРАЦИИ
Османи на одбележувањето на 21 годишнината од ослободувањето на Република Косово
Донацијата од Република Естонија за поддршка при справувањето со пандемијата предизвикана од КОВИД 19, пристигна во земјава.
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.