ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
ОСМАНИ: ЗАПАДНИОТ БАЛКАН ОЧЕКУВА ПОЛНОПРАВНО ЧЛЕНСТВО ВО ЕУ
12:08, вторник, 26 ноември 2019

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи денеска се обрати на седницата на Националниот совет за евроинтеграции на која се разговараше за најавениот нов пристап кон проширувањето на ЕУ, како и за предизвиците од истиот.

„Денешната седница на Националниот совет за евроинтеграции претставува вистинска платформа за разговор на која можеме да направивме пресек на севкупниот процес на европски интеграции по октомвриските самити, во светло на новиот документ изготвен од Франција, нон-пејперот за реформа на методологијата, кој претставува добра основа за враќање на европските интеграции на вистинскиот колосек“- истакна Османи при што посочи дека нашата земја се наоѓа пред нов предизвик да се прилагоди на предизвиците со кои се соочува Унијата како и конструктивно да пристапи на потребата на ЕУ за реформа на процесот на проширување.

„Самата содржина на иницијативата, но и брзината со која Франција излезе со оваа иницијатива, на само еден месец од октомвриските самити ја покажува проактивна улога, не оставајќи процесот на реформи непотребно да се одложува, доказ дека без разлика на променетата методологија, земјите од Западниот Балкан на крајот ги очекува полноправно членство во ЕУ, а воедно и најважно можност за директна вклученост, како засегната страна, да учествуваме со наши коментари, видувања, забелешки по документот“- додаде Османи.

Во овој контекст тој нагласи дека во периодот кој е пред нас, односно низ процесот на усогласување кој следи, секако ќе треба да се додефинираат и допрецизираат некои аспекти на овој документ кои ќе претставуваат важни одредници за тоа како ќе се одвива процесот на преговори во иднина, како и можност низ еден инклузивен процес како земја да дадеме што е можно поквалитетен и попрецизен придонес во рамки на оваа иницијатива, со цел во соодветно време да добиеме нова и квалитетна методологија која навистина ќе претставува бенефит за нас како земји кои преговараат, бенефит кој ќе се одрази на поквалитетно усогласување со европските правила и стандарди, бенефит кој ќе значи економски, општествен и цивилизациски напредок за сите граѓани.

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: КОВИД КООРДИНАТОРИ ВО ФАБРИКИТЕ И ИНСТИТУЦИИТЕ ЗА СПРОВЕДУВАЊЕ НА ПРЕПОРАКИТЕ И ОЛЕСНЕТА КОМУНИКАЦИЈА
Респираторите донирани од Кралството Норвешка пристигнаа во државата
ОСМАНИ: ЗАКАНАТА ОД КОВИД НЕ Е ПОМИНАТА МОРАМЕ ДА ГО ОДРЖИМЕ КАПАЦИТЕТОТ НА ЗДРАВСТВЕНИОТ СИСТЕМ
ОСМАНИ: Полската помош соодветствува со фазата на олеснување на рестриктивните мерки
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.