ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Вести
Средба Османи - Петровиќ
13:19, среда, 24 јули 2019

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи оствари средба со Амбасадорката на Црна Гора во земјава, Марија Петровиќ.

На средбата взаемно беше потврдена традиционалната блискост и пријателство помеѓу Северна Македонија и Црна Гора. Во овој контекст Вицепремиерот Османи изрази благодарност за брзата ратификација на Протоколот за пристапување на Република Северна Македонија во НАТО од страна на Собранието на Црна Гора, што претставува уште еден доказ за долгогодишната поддршка на Црна Гора за нашите евроатлански аспирации, при што изрази надеж дека европскиот пат на Северна Македонија ќе биде исто толку успешен како и евроатланскиот и нашата земја во октомври заслужено ќе добие датум за почеток на преговорите со Унијата.

Соговорниците ги нагласија и одличните билатерални односи, без отворени прашања, при што изразија заедничка надеж дека позитивниот тренд во билатералната соработка, ќе го даде својот свој придонес во стабилноста и безбедноста на регионот, но и во заедничката европска иднина.

Сподели ја содржината!
Вести
ОСМАНИ: ЕВРОПСКИТЕ ИНТЕГРАЦИИ ЦЕЛОСНО СЕ ВРАЌААТ НА АГЕНДАТА НА ЕУ
ОСМАНИ: ПРОДОЛЖУВАМЕ СО АКТИВЕН МОНИТОРИНГ НА РЕФОРМИТЕ
ОСМАНИ: СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА Е ИНСТИТУЦИОНАЛНО ПОВРЗАНА СО ЕУ И Е ВНАТРЕШНО ПРАШАЊЕ НА УНИЈАТА
ОСМАНИ: НЕ СМЕЕМЕ ДА ДОЗВОЛИМЕ УСОГЛАСУВАЊЕТО ВО ЕУ ДА ГО ЗАГРОЗИ РЕФОРМСКИОТ МОМЕНТУМ ВО ЗЕМЈАВА
ОСМАНИ: РЕФОРМИТЕ ЌЕ ПРОДОЛЖАТ, НАШАТА ИДНИНА ОСТАНУВА ЕВРОПСКАТА УНИЈА
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Вести
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
2019 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.