ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Османи: Северна Македонија и Турција остануваат стратешки партнери
11:54, вторник, 16 јули 2019

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи оствари средба со Министерот за надворешни работи на Република Турција, Мевљут Чавушоглу во рамки на посетата на  Северна Македонија.

„Традиционално блиските пријателски односи меѓу двете земји се вистински пример за градење на стратешко партнерство, и во таа смисла, со задоволство можам да кажам дека со ратификацијата на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО од страна на Големото народно собрание, Турција ја докажа долгогодишната поддршка на нашата земја на нејзиниот пат кон европската и евроатлантската интеграција”- истакна Османи.

Во продолжение на средбата двајцата соговорници разговараа за билатералната соработка и можностите за нејзино продлабочување во иднина, во рамки на долгогодишното стратешко партнерство, а беа отворени и темите поврзани со европската интеграција и перспективите на земјава во претстојниот период, во очекување на почетокот на преговорите во октомври. Османи и Чавушоглу разменија мислења и за состојбите во регионот, посочувајќи дека успехот во надминувањето на отворените прашања на Северна Македонија со соседите е светол пример на Балканот кој треба да биде мотив и поттик и за останатите балкански земји.

 

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: ЕВРОПСКИТЕ ИНТЕГРАЦИИ ОСТАНУВААТ НАЈВИСОК ПРИОРИТЕТ НА ЗЕМЈАВА
ОСМАНИ: СЕКОЈА УСПЕШНА ЕВРОПСКА ПРОГРАМА ЗА МЛАДИТЕ ЗНАЧИ ПОВЕЌЕ МЛАДИ ОСТАНАТИ ВО ЗЕМЈАВА
ОСМАНИ: ПОЗИТИВНИ СИГНАЛИ ОД БРИСЕЛ- ПРОЦЕСОТ НА ПРОШИРУВАЊЕ СЕ ВРАЌА ПОВТОРНО ВИСОКО НА АГЕНДАТА
ОСМАНИ: ЛОЈАНЕ – МИРАТОВАЦ СТАНУВА СИМБОЛ ЗА НАПРЕДОК ВО РЕГИОНАЛНАТА СОРАБОТКА
ОСМАНИ: ЗАПАДНИОТ БАЛКАН ОЧЕКУВА ПОЛНОПРАВНО ЧЛЕНСТВО ВО ЕУ
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
2019 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.