ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Вести
Бесими – Ховит: Важно е да се искористи препораката за започнување на преговори со ЕУ
12:35, вторник, 29 октомври 2013

Заменик Претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за Европски прашања, д-р Фатмир Бесими денес оствари работна средба со известувачот на Европскиот парламент за Македонија, Ричард Ховит и Амбасадорот на Европската Делегација Аиво Орав.

На состанокот дискутираа за препораките кои стојат во Извештајот за напредокот на Република Македонија, во врска со тоа што е можно и реално Македонија да направи до Декември пред Советот на Европа со цел да се зајакнат аргументите за добивање на датум за започнување на преговорите со Европска Унија.

Соговорниците констатираа дека препораката за започнување на преговори е доказ дека Македонија останува во агендата за проширување на Европска Унија и претставува шанса за прогрес на Македонија во интеграцијата кон Европската Унија кое се очекува да влијае позитивно врз реформите за Европската агенда како и можност за напредок во однос на отворените прашања со соседите Грција и Бугарија.

Важни теми кои беа спомнати на состанокот се политичкиот дијалог и имплементацијата на препораките од анкетната комисија, слободата на изразување и дијалогот со новинарите, владеењето на правото и независното судство и добрососедските односи.

 

Сподели ја содржината!
Вести
ОСМАНИ: ОЧЕКУВАМЕ ПОМОШ ОД ГЕРМАНИЈА И ВО ОВАА ФИНАЛНА ФАЗА ЗА НАШИТЕ ЕВРОПСКИ ИНТЕГРАЦИИ
ОСМАНИ: ИМПЛЕМЕНТАЦИЈАТА НА ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА, ПОТТИК ЗА ИНТЕГРАЦИИТЕ НА ЦЕЛИОТ РЕГИОН
ОСМАНИ: ПОТРЕБНА НИ Е ВЗАЕМНА СОРАБОТКА ЗА ДА СЕ СПРОТИСТАВИМЕ НА СОВРЕМЕНИТЕ ПРЕДИЗВИЦИ
ОСМАНИ: ЌЕ ГИ ИСКОРИСТИМЕ СИТЕ МОЖНОСТИ ДА ЈА ИМПЛЕМЕНТИРАМЕ ОДЛУКАТА НА ГРАЃАНИТЕ ВО ПРЛАМЕНТОТ
ОСМАНИ: НЕ СМЕ ИМАЛЕ ПОВАЖНА ОДЛУКА ЗА НАШАТА ИДНИНА ОД ДЕНЕШНАТА
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Вести
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
2018 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.