ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Вести
ОСМАНИ И БЕЏЕТИ ПОТПИШАА МЕМОРАНДУМ ЗА СОРАБОТКА ПОМЕЃУ СЕП И УНИВЕРЗИТЕТОТ НА ЈИЕ
17:51, четврток, 11 јули 2019

Денеска на Универзитетот на Југоисточна Европа во Тетово, Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи и Ректорот на Универзитетот, Абдулменаф Беџети потпишаа Меморандум за соработка помеѓу Секретаријатот за европски прашања и Универзитетот на ЈИЕ.

„Владата донесе одлука за формирање на сите тела од преговарачката структура како подготовка за старт на преговорите за полноправно членство во Европската Унија за што во периодот кој ни претстои сите наши сили ќе бидат насочени кон зајакнување на административните капацитети. Во оваа насока е и денешното потпишување на меморандумот за соработка, кој ќе придонесе во зајакнување на капацитетот, стручноста и квалитетот на кадар којшто ќе работи на процесот на приближување кон ЕУ“- посочи Османи.

Меморандумот на соработка ќе овозможи продолжување и продлабочување на соработката помеѓу Универзитетот од Југоисточна Европа од Тетово и Секретаријатот за европски прашања на Република Северна Македонија, а воедно ќе допринесе и за подобрување на соработката меѓу двете страни во приближувањето кон ЕУ,  јакнењето на административните и институционалните капацитети, инволвирање на академската заедница во разни облици на соработка и партнерство, во процесот на европската интеграција.

Сподели ја содржината!
Вести
ОСМАНИ: УСПЕШНОТО ПАРТНЕРСТВО ПОМЕЃУ АГЕНЦИИТЕ НА ОН И ВЛАДАТА ТРАЕ ПОВЕЌЕ ОД 20 ГОДИНИ
Се чисти локацијата наменета за пречистителна станица за отпадни води во Тетово
Османи: Северна Македонија и Турција остануваат стратешки партнери
ОСМАНИ: САД може да сметаат на Северна Македонија како на партнер на Балканот
ОСМАНИ И БЕЏЕТИ ПОТПИШАА МЕМОРАНДУМ ЗА СОРАБОТКА ПОМЕЃУ СЕП И УНИВЕРЗИТЕТОТ НА ЈИЕ
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Вести
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
2019 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.