ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Вести
ОСМАНИ: НЕ СМЕ ИМАЛЕ ПОВАЖНА ОДЛУКА ЗА НАШАТА ИДНИНА ОД ДЕНЕШНАТА
15:30, недела, 30 септември 2018

Заменик Претседателот на Владата, задолжен за европски прашања, Бујар Османи, придружуван од членовите на своето семејство, го оствари своето право на глас во ОУ. Адем Јашари, во скопската општина Чаир, во 10 часот.

Во мојот живот никогаш не сум имал ваков ден, ден во кој што сум донел поголема и поважна одлука за моите деца, за моето семејство, меѓутоа и за сите граѓани. Денешниот ден претставува ден кој ја одлучува иднината во најсилните контрасти на одлуката, не во нијансите за помалку добро или помалку лошо, туку буквално денеска ги одредуваме правците на државата, на иднинатаизјави Османи веднаш по гласањето.

Во оваа прилика тој изрази надеж дека граѓаните се свесни за одлуката која ја носат, ќе излезат масовно од сите етнички заедници и генерации при што потенцирше дека денешниов ден е неповторлив, во однос на можноста која ја нуди. "Нема да имаме друг ваков ден во наредните генерации, ден кој ни нуди ваква можност да ја утврдиме иднината на генерациите кои доаѓаат во мир и екомонмска благосостојба"- заклучи Османи.

Сподели ја содржината!
Вести
Средба Ангеловска-Бежоска – Османи: Народната банка е посветена на евроинтегративните процеси
ОСМАНИ: АКТИВНОСТИТЕ НА УНОПС ВО РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ПОКАЖУВААТ РЕЗУЛТАТ
Отворен повик до сите основни училишта на територијата на Република Северна Македонија за учество во проектот на Секретаријатот за европски прашања „Отворени денови на СЕП за ученици од петто одделение”
Средба Османи - Која: истражување на етничките предрасуди во судството
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Вести
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
2019 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.