ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
15-ти состанок на Мешовитиот парламентарен комитет – Република Македонија и Европската Унија
17:55, среда, 19 септември 2018
Денеска во Собранието на Република Македонија се одржа 15-тиот Мешовит парламентарен комитет помеѓу Република Македонија и Европската Унија со кој ко-претседаваа Горан Милевски и Алојз Петерле, а на кое во рамите на првата работна сесија свое обраќање имаше државната секретарка во Секретаријатот за европски прашања, Калинка Габер.

Во своето обраќање државната секретарка Габер го нагласи круцијалниот момент во кој што се наоѓа државата од аспект на евроатлантската иднина, особено важноста на поддршката која што ја добиваме од нашите меѓународни партнери, пред се" Европската комисија и земјите членки на ЕУ.

Во продолжение таа потенцираше дека Владата во изминатиов период успешно одговори на предизвиците во однос на спроведувањето на реформите во земјата, како и во однос на затворањето на отворените прашања со соседите. При тоа накратко се осврна на клучните резултати во приоритетните области како што се правосудството, реформата на разузнавачките служби, реформата на јавната администрација и борбата против организираниот криминал и корупцијата.

“Сметам дека сите можеме да бидеме задоволни од развојот на настаните изминатата година и пол, со оглед на тоа што успеавме да ја вратиме земјата на вистинскиот и неповратeн пат кон евроатланската интеграција” – истакна Габер.

Во тој контекст, Владата ќе остане фокусирана на реформите како во приоритетните области кои се опфатени во новиот План 18, - на краткорочните приоритети од сите поглавја кои произлегуваат од Годишниот извештај за земјата од април 2018 година, како и среднорочните приоритети во ревидираната верзија на Националната програма за усвојување на правото на ЕУ 2019-2021.

“Постигнатиот напредок беше потврден и со заклучоците од Советот на ЕУ, кои беа потврдени и од Европскиот совет, при што се определи јасна можност за почеток на пристапните преговори во јуни 2019 година. Следствено на ова интензивно се работи на формирање на преговарачката структура и на подготовка за скрининг процесот, кој почнува за десетина дена со поглавјето 23-правосудство и фундаментални права”- додаде Габер, потенцирајќи дека администрацијата има долгогодишно акумулирано искуство кое ќе биде од исклучителна важност во овие процеси.

Сподели ја содржината!
Новости
Вицепремиерот Димитров во Брисел на средба со потпретседателот на Европската комисија, Схинас
Средба Димитров – Вархеји
Димитров од Брисел: „Северна Македонија е цврсто решена да стане просперитетна европска демократија во која ќе владее правото”
ЗПВ Димитров на средба со Генералната секретарка на РСС, Брегу: „ За регионалната соработка да биде успешна, земјите од Западниот Балкан мора да бидат носители на одлуките и на одговорноста“
ЗПВ Димитров: „Новата Методологија за пристапување овозможува подинамичен и посуштински преговарачки процес. Нашата цел е тоа целосно да го искористиме"
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.