ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
ФИНАНСИСКАТА ПОМОШ ОД КРАЛСТВОТО НОРВЕШКА ДОАЃА ВО ВИСТИНСКИ МОМЕНТ И НА ВИСТИНСКО МЕСТО
13:51, петок, 14 септември 2018

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, оствари средба со Државниот секретар во Министерството за надворешни работи на Кралството Норвешка, Аудун Халворсен, при што, во просториите на Секретаријатот за европски прашања беше потпишан и Договор за соработка помеѓу Министерството за надворешни работи на Кралството Норвешка претставено преку Амбасадата на Кралството Норвешка и регионалната канцеларијата за проекти на Обединетите нации – УНОПС за Грант средства во висина од два милиони евра, поддршка за соци-економскиот развој на земјава, како и поддршка за процесот на европски интеграции.

 “Поддршката од страна на Кралството Норвешка за Република Македонија, но и за нашите европски и евроатлантски интеграции, трае веќе две децении, и дозволете ми, за оваа нивно пријателство, на г-нот Халворсен да му ги пренесам пораките за искрената благодарност од страна на Владата, но и мојата благодарност лично кон него, за неговите залагања за успешна реализација на билатералната помош од страна на Норвешка за Република Македонија”- потенцираше Османи на средбата.

Османи истакна дека со потпишувањето на денешниот договор за билатерална финансиска помош во висина од околу 2 милиони евра, како дел од програмата за регионален социо-економски развој, покрај средствата предвидени за поддршка на локалниот економски развој во единиците на локаната самоуправа, има и значајна компонента за поддршка на процесот на европски интеграции на земјата, што во овој момент, претставува највисок приоритет за земјава. „Со овие средства, Владата, а особено Секретаријатот за европски прашања, ќе добие значајна поддршка за подготовка на администрацијата за влез во 2-рата фаза од Спогодбата за Стабилизација и Асоцијација; поддршка за подготовка на преговарачката структура за процесот напреговори; но и поддршка за реформскиот процес на земјава, согласно насоките нотирани во заклучоците на јунските совети на Европската Унија.“ – истакна Османи

„Сето ова говори дека, освен што претставуваат значајна финансиска поддршка, средствата што како Грант ги обезбедува Кралството Норвешка, доаѓаат на вистинското место и за вистинските потреби на државата, поддржувајќи ги со тоа нашите најважен приоритет - успешно да се подготвиме за старт на преговорите во јуни 2019 година”- додаде Османи при што изрази уверување во успешноста и правилната имплементација на овие средства, но и огромна благодарност за поддршка во реализација на проектите до регионалната канцеларијата за проекти на Обединетите нации - УНОПС која ќе биде задолжена за имплементацијата на истите.

Сподели ја содржината!
Новости
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров денеска оствари средба со новоименуваниот евроамбасадор во земјава, Дејвид Гир
Вицепремиерот Димитров во Брисел на средба со потпретседателот на Европската комисија, Схинас
Средба Димитров – Вархеји
Димитров од Брисел: „Северна Македонија е цврсто решена да стане просперитетна европска демократија во која ќе владее правото”
ЗПВ Димитров на средба со Генералната секретарка на РСС, Брегу: „ За регионалната соработка да биде успешна, земјите од Западниот Балкан мора да бидат носители на одлуките и на одговорноста“
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.