ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
ОСМАНИ: ЕВРОАТЛАНТСКИТЕ ИНТЕГРАЦИИ ГО ЗАСИЛУВААТ ПРИЈАТЕЛСТВОТО МЕЃУ ДВЕТЕ ЗЕМЈИ
12:55, четврток, 13 септември 2018

Заменик Претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, оствари средба со Министерот за Европа и надворешни работи на Република Албанија, Дитмир Бушати.

На средбата беа отворени темите за предизвиците со кои двете земји се соочуваат при приближувањето кон Европската Унија, како и за развојот на билатералните односи меѓу двете земји.

„Посетата на г-нот Бушати, во овој исклучително важен период за земјава, во време кога се носат историски одлуки за нашата иднина, и неговата поддршка за нашата евроатлантска аспирација, ја сметам за акт на пријателство, од страна на Република Албанија кон Република Македонија”- истакна Османи, изразувајќи ја притоа благодарност на Владата, но и личната благодарност за придонесот во справувањето со тековните предизвици на земјава.

„Двете земји добија јасната и прецизна временска рамка за почеток на преговорите со Европската Унија во јуни следната година, вклучувајќи јасни и прецизни насоки и забелешки за успешност на тој процес, што претставува дополнителен поттик за зајакнување на и онака добрата соработка меѓу двете земји“ – истакна Османи, посочувајќи ги притоа засилување на меѓусебна поддршка во справувањето со предизвиците за европските интеграции; продлабочување на меѓусебните односи, за кои беше наведено дека се на исклучително високо ниво; како и интензивирање на билатералната соработка во областите на транспортната, енергетската и економската размена.

„Во духот на пријателството и добрососедските односи, од г-нот Бушати побарав и добив уверување дека, Албанија, како земја – членка на НАТО, ќе ја искористи оваа позиција за да ѝ помогне на земјава на патот кон нејзиното полноправно членство во северно-атлантската алијанса“ – истакна Османи, посочувајќи притоа на искуството на Република Македонија во рамките на процесот за Стабилизација и Асоцијација, особено на искуството на Секретаријатот за Европски прашања, како на значаен потенцијал за размена со колегите од Албанија

Во рамките на средбата, двајцата соговорници се согласија активно да ја поддржат и трилатералната иницијатива за регионот на Преспа на еврокомесарот Јоханес Хан, со која, трите земји, Македонија, Албанија и Грција, ќе ги отворат локалните граници и ќе ја поддржат програмата за заштита и развој на регионот.

Сподели ја содржината!
Новости
Вицепремиерот Димитров во Брисел на средба со потпретседателот на Европската комисија, Схинас
Средба Димитров – Вархеји
Димитров од Брисел: „Северна Македонија е цврсто решена да стане просперитетна европска демократија во која ќе владее правото”
ЗПВ Димитров на средба со Генералната секретарка на РСС, Брегу: „ За регионалната соработка да биде успешна, земјите од Западниот Балкан мора да бидат носители на одлуките и на одговорноста“
ЗПВ Димитров: „Новата Методологија за пристапување овозможува подинамичен и посуштински преговарачки процес. Нашата цел е тоа целосно да го искористиме"
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.