ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
ОСМАНИ: ЌЕ ГИ ФОРМИРАМЕ НАШИТЕ ПРЕГОВАРАЧКИ ПОЗИЦИИ НИЗ ШИРОК ИНКЛУЗИВЕН ПРОЦЕС
14:08, петок, 07 септември 2018

Заменик Претседателот на Владата, задолжен за европски прашања Бујар Османи во улога на главен преговарач, заедно со неговиот заменик и технички преговарач, Бојан Маричиќ, денеска ја посетија живинарската фарма Везе Шари во Тетово, како дел од Европскиот караван за подготовка за процесот на преговори и промоција на европските перспективи.

„Денес имавме исклучително интересна поста на живинарската фарма ‘Везе Шари’, која претставува вистински позитивен пример за имплементација на европските стандарди во македонската индустрија, имајќи предвид дека компанијата е една од неколкуте, која ја има искористено можноста и има обезбедено дозвола за извоз на конзумни јајца на пазарите на Европската Унија, како и дел од средствата од програмата ИПАРД за рурален развој.”- истакна Османи во воведот од своето обраќање пред медиумите.

Во продолжение тој додаде дека оваа компанија во 2016 година реализирала проект во износ од околу 500.000 евра од кои повеќе од половината се средства од ИПАРД, со што е набавена опрема за преработка на месото по европски стандарди. ЕУ оваа финансиска поддршка ја доделува со цел интензивирање на процесите за постигнување поголема конкурентност преку достигнување на стандардите на ЕУ за квалитет, здравје, безбедност на храната, здравјето на животните и животната средина итн.

„Република Македонија, уште во 2016 година, по извршената мисија за евалуација на контролниот систем за заштита на живина, спроведена од страна на надлежните служби на Европската Унија, беше ставена на листата на трети земји на кои им е одобрен извоз на конзумни јајца и транзит низ територијата на Европската Унија, со што на компаниите како што е ‘Везе Шари’ ѝ беше овозможено да обезбеди ваква соодветна дозвола. “- потенцираше Османи.

Во овој контекст Османи додаде дека оваа тематика уште подетално ќе биде предмет на преговори во рамките на поглавјето 12 кое се однесува на Безбедност на храната, како и ветеринарна и фитосанитарна политика, но и поглавјето 11 кое се однесува на земјоделство и рурален развој, чија поддршка претставува една од најважните политики на Европската Унија.

Со денешната посета на живинарската фарма Везе Шари продолжува т.н.“Европскиот караван” во рамките на кој преку теренски активности, разговори и посети ќе се обезбеди широко информирана подготовка за процесот на преговори – процес кој неминовно ќе има влијание и врз бизнисот и врз сите останати процеси во Република Македонија.

Сподели ја содржината!
Новости
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров денеска оствари средба со новоименуваниот евроамбасадор во земјава, Дејвид Гир
Вицепремиерот Димитров во Брисел на средба со потпретседателот на Европската комисија, Схинас
Средба Димитров – Вархеји
Димитров од Брисел: „Северна Македонија е цврсто решена да стане просперитетна европска демократија во која ќе владее правото”
ЗПВ Димитров на средба со Генералната секретарка на РСС, Брегу: „ За регионалната соработка да биде успешна, земјите од Западниот Балкан мора да бидат носители на одлуките и на одговорноста“
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.