ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
OСМАНИ: ОДЛИЧНАТА РАЗВОЈНА СОРАБОТКА ПОМЕЃУ РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА И НАРОДНА РЕПУБЛИКА КИНА ЈА ПРОДЛАБОЧУВА СЕВКУПНАТА БИЛАТЕРАЛНА СОРАБОТКА
16:49, четврток, 26 јули 2018

Заменик Претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска во просториите на Секретаријатот за европски прашања оствари средба со Амбасадорот на Народна Република Кина, Јин Ликсиан.

Вицепремиерот Османи изрази благодарност за поддршката што Народна Република Кина ја обезбедува за Република Македонија, особено во овој клучен период за нашата земја, кога партнерството и помошта од нашите најблиски билатерални партнери, како Народна Република Кина, е од огромно значење.

За време на средбата соговорниците се осврнаа на проектната соработка помеѓу двете земји во изминатата декада, која се реализира во рамки на договорите за економска и техничка соработка кои се потпишуваат најчесто на годишно ниво. Посебен акцент беше ставен на програмските активности за соработка во рамки на потпишаниот Договор за економска и техничка соработка во декември минатата година за обезбедување на грант - помош помеѓу Република Македонија и Народна Република Кина. Со овој Договор беа обезбедени нови неповратни финансиски средства од Владата на Народна Република Кина за поддршка на проекти во Република Македонија, при што примарен приоритет ќе биде даден на секторот здравство.

 

“Преку оваа соработка, не само што се поддржуваат развојните цели на нашата држава, туку се унапредува и севкупната соработка помеѓу Република Македонија и Народна Република Кина, што е важен сегмент во продлабочувањето на нашите меѓусебни односи“ – додаде Османи.

 

За време на разговорот Вицепремиерот Османи изрази благодарност и задоволство што покрај инфраструктурните проекти, тековно се спроведуваат и билатерални семинари во НР Кина за претставници од националните институции, во насока на зајакнување на човечките ресурси во администрацијата во различни области, и дека продолжувањето со истите ќе придонесе во унапредувањето на соработката помеѓу двете земји и на ова поле.

Сподели ја содржината!
Новости
Вицепремиерот Димитров во Брисел на средба со потпретседателот на Европската комисија, Схинас
Средба Димитров – Вархеји
Димитров од Брисел: „Северна Македонија е цврсто решена да стане просперитетна европска демократија во која ќе владее правото”
ЗПВ Димитров на средба со Генералната секретарка на РСС, Брегу: „ За регионалната соработка да биде успешна, земјите од Западниот Балкан мора да бидат носители на одлуките и на одговорноста“
ЗПВ Димитров: „Новата Методологија за пристапување овозможува подинамичен и посуштински преговарачки процес. Нашата цел е тоа целосно да го искористиме"
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.