ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Вести
ОСМАНИ: ПРЕКУ ИЗГРАДБАТА НА ЗАЕДНИЧКИ ПРОЕКТИ ГРАДИМЕ ЗАЕДНИЧКА ИДНИНА
16:05, понеделник, 11 јуни 2018

Заменик Претседателот на Владата на Република Македонија, задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска присуствуваше на церемонијата на поставување на камен темелник за изградба на заедничкиот премин меѓу Република Македонија и Република Косово - „Белановце – Станчиќ", при што, имаше и свое обраќање до јавноста.

„Денес поставуваме камен темелник на заедничкиот граничен премин и во буквална смисла, поставуваме камен темелник на заедничкиот објект на двете држави, што на целиот проект му дава важна политичка димензија, за исклучително добрите односи помеѓу Република Македонија и Република Косово, кои со ваквите проекти само се продлабочуваат“ – изјави Османи. Во продолжение Османи посочи на значењето што овој проект го има и за локалното население од општините Липково во Македонија, како и Гнилане на Косово, но и за локалното население кое гравитира околу овие општини и околу овој регион.

„Преку овој проект ќе им се олесни меѓусебната комуникацијата на граѓаните на овие и соседните општини, што, пак, претставува и основен предуслов за зголемување на трговската  размена и економската соработка меѓу овие региони, потенцијал за развој на бизнисот, за економски напредок итн., со што овој проект, покрај локалното значење, претставува важна придобивка и за унапредување на севкупната трговска и економската соработка меѓу двете земји“ истакна Османи.

Османи посочи и на значењето што овој проект го има и за Албанците од двете страни на границата, чија потреба за полесна и поедноставна комуникација со своите сонародници, роднини и пријатели од различната страна на границата, со изградбата на овој граничен премин, значително се подобрува.

Во продолжение Османи се осврна и на останатите проекти за меѓугранична соработка меѓу Македонија и Косово, финансирањето од Европската Унија, каде во тек се проекти од неколку милиони евра, посочувајќи притоа дека за наредниот период, на располагање се ставени преку осум милиони евра, за кои ќе се аплицира со проекти сè до 2020 година.

Да потенцирам, дека тоа не се наши пари, ниту на пари на даночните обврзници на Македонија и Косово, туку пари на даночните обврзници на земјите - членки на Унијата, кои одлучиле дека овие средства е подобро да се искористат тука, кај нас, отколку во нивните држави”-додаде Османи, упатувајќи притоа искрена благодарност до Европската Унија и нејзините земји членки, преку евроамбасадорите во Македонија и Косово, Самуел Жбогар и Наталија Апостолова.

На поставувањето камен – темелник на граничниот премин Белановце – Станчиќ, покрај Вицепремиерите на Македонија и Косово, Бујар Османи и Енвер Хоџај, присуствуваа и евроамбасадорите во Македонија и Косово, Самуел Жбогар и Наталија Апостолова, бројни министри од Владите на двете земји, како и градоначалниците на локалните општини од двет земји.

Сподели ја содржината!
Вести
Трет состанок на Управниот комитет на проектот „Поддршка за управување со фондовите на ЕУ“
ОСМАНИ: ОСТАВИВТЕ НЕИЗБРИШЛИВА ТРАГА ВО УСПЕХОТ И НАПРЕДОКОТ НА ЗЕМЈАВА
ОСМАНИ: ЌЕ ИМАМЕ СЛОБОДНИ, ФЕР И ВЕРОДОСТОЈНИ ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ
ОСМАНИ: СО ПОДДРШКАТА НА УСАИД МАКЕДОНИЈА ГИ ПОСТАВИ ТЕМЕЛИТЕ НА СОВРЕМЕНОТО ОПШТЕСТВЕНО УРЕДУВАЊЕ
ОСМАНИ: ЧЛЕНСТВОТО ВО НАТО ПОТТИК ЗА НАПРЕДОК И ВО ЕВРОПСКИТЕ ИНТЕГРАЦИИ
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Вести
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
2019 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.