ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
ОСМАНИ: ВЛАДАТА ЌЕ ГО ЗАДРЖИ ПРИНЦИПОТ НА ИНКЛУЗИВНОСТ И ТРАНСПАРЕНТНОСТ ВО РЕФОРМИТЕ
11:44, петок, 08 јуни 2018

Заменик Претседателот на Владата на Република Македонија, задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска, во просториите на Секретаријатот за европски прашања, го презентираше Планот 18, пред претставниците на граѓанскиот сектор.

„Потребата од посебен фокус кон реформите, а мора да признаам, и поради успешноста во адресирањето на реформите преку Планот 3-6-9, Владата одлучи да го задржи овој пристап на координација и мониторинг на реформскиот процес, преку создавање посебен План за реформи – План18“, изјави Османи за медиумите, пред почетокот на презентацијата. Тој посочи дека и со Планот 18, владата ќе го задржи принципот на инклузивност и транспарентност за што како пример посочи и на денешната конференција со Граѓанскиот сектор.

„Планот 18, во неговата драфт, работна верзија, веќе беше претставен пред Делегацијата на Европската Унија, а изминативе два дена Планот го презентирав и во Брисел, пред високите претставници на Европската Унија, пред неколку еврокомесари, а реферирав за Планот 18 и пред Високата претставничка на ЕУ и Потпретседателка Федерика Могерини“, изјави Османи, посочувајќи дека Планот 18, пред неговото заокружување, ќе биде претставен и пред опозицијата, сѐ со цел, да се обезбеди целосен општествен консензус за клучните реформи.

Во текот на претставувањето на содржината и значењето на новиот реформски План 18 пред граѓанскиот сектор, Вицепремиерот Османи посочи дека Планот го покрива периодот на имплементација на реформите сѐ до излегувањето на новиот Извештај на Европската Комисија на почетокот од наредната година, при што целта е да се обезбеди реформска агенда на целата држава кон реформите во периодот од добивањето на препораката за преговори, до, евентуалниот старт на преговорите, кога реформската агенда би имала сосема друг тек.

Сподели ја содржината!
Новости
ЗПВ Димитров на видео-конференциски состанок со еврокомесарот за соседство и проширување, Вархеји и колегите од регионот
Од средбата Димитров - Рот: „Со пријател како Германија на чело на Унијата, заедничкиот успех е на дофат“
Димитров: „Во светло на обезбедувањето на финансиска поддршка за ЗБ особено ќе биде значајно усвојувањето на Економскиот-инвестициски план за регионот, за забрзување на економскиот развој и подобар животен стандард на граѓаните во регионот”
Средба на Димитров со советникот на Меркел: Одржувањето на првата меѓувладина конференција за време на германското претседателство ќе биде огромен поттик да ја изодиме клучната етапа од патот кон членство во ЕУ
ЗПВ Димитров во Берлин на средба со советникот за надворешна политика на претседателот Штајнмаер, Багер
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.