ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
ОСМАНИ: ПОТРЕБНО Е ДА СТОРИМЕ СЀ ЗА ДА ГИ ЗАШТИТИМЕ ТРГОВСКИТЕ ОДНОСИ МЕЃУ МАКЕДОНИЈА И ЕУ
14:31, четврток, 07 јуни 2018

Заменик Претседателот на Владата на Република Македонија, задолжен за европски прашања, Бујар Османи заедно со Министерот за економија Крешник Бектеши, во рамките на дводневната посета работна посета на Брисел остварија средба со Комесарката за трговија, Сесилија Малстром.

Главна тема на средбата беа трговските односи меѓу Република Македонија и Европската Унија, вклучително и новите предизвици во глобалните трговски односи. Познато е дека, како резултат на успешната имплементација на Спогодбата за стабилизација и асоцијација, трговските односи меѓу Македонија и ЕУ се на многу високо ниво и трговската размена на земјата е силно ЕУ ориентирана.

На состанокот се отвори и темата за трговијата со челик, и во тој контекст Османи истакна дека, „Индустријата за челик претставува еден од столбовите на нашата економија, и евентуалните реперкусии од оваа криза на нашите билатерални трговски односи би можеле да имаат последици и по севкупниот економски развој на земјата“. Османи и Бектеши изразија надеж дека Унијата ќе ги има предвид сите овие елементи и согласно духот на Спогодбата за Стабилизација и Асоцијација, евентуалните мерки за заштита на европската економија ќе бидат во согласност и со веќе воспоставените децениски односи помеѓу Македонија и ЕУ.

„Имаме искрена благодарност за огромните напори и инвестиции кои ги вложува Европската Унија за трансформација и усогласување на економијата на Република Македонија со онаа на Унијата, и со оглед на позитивниот развој на интегративните процеси во земјата, очекувам оваа соработка да се продлабочи“, истакна Османи, цитирајќи го притоа Извештајот на Европската комисија, во кој, според економските критериуми, Македонија доби највисока оценка за усогласеност со економијата на Унијата, во споредба со останатите земји до Западниот Балкан.

Средбата на Османи и Бектеши со еврокомесарката за трговија, Сесилија Малстром се одржува во рамките на официјалната работна посета на Брисел, каде Османи оствари средба и со Потпретседателката на Европската Комисија, Федерика Могерини, како и со бројни други високи претставници на европската администрација.

На агендата на Османи во рамките на работната посета на Брисел, следува и обраќање за европските интеграции на Македонија пред дипломатските претставници како и претставниците на граѓанскиот сектор во Брисел, во организација на фондација Ханс Зајдл
Сподели ја содржината!
Новости
ЗПВ Димитров на видео-конференциски состанок со еврокомесарот за соседство и проширување, Вархеји и колегите од регионот
Од средбата Димитров - Рот: „Со пријател како Германија на чело на Унијата, заедничкиот успех е на дофат“
Димитров: „Во светло на обезбедувањето на финансиска поддршка за ЗБ особено ќе биде значајно усвојувањето на Економскиот-инвестициски план за регионот, за забрзување на економскиот развој и подобар животен стандард на граѓаните во регионот”
Средба на Димитров со советникот на Меркел: Одржувањето на првата меѓувладина конференција за време на германското претседателство ќе биде огромен поттик да ја изодиме клучната етапа од патот кон членство во ЕУ
ЗПВ Димитров во Берлин на средба со советникот за надворешна политика на претседателот Штајнмаер, Багер
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.