ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Вести
ОСМАНИ: ВЛАДАТА ГО УСВОИ ДОГОВОРОТ ЗА ФРОНТЕКС, ПОДГОТВЕНИ СМЕ ЗА НЕГОВО ПОТПИШУВАЊЕ
16:30, среда, 06 јуни 2018

Заменик Претседателот на Владата на Република Македонија, задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во рамките на работна посета на Брисел оствари средба со Димитрис Аврамопулос, Еврокомесар за миграција и внатрешни работи.

На средбата Вицепремиерот Османи ја претстави содржината на новиот реформски План 18 со посебен акцент на имплементацијата на реформите во делот на борбата против организираниот криминал и корупцијата односно на делот со миграциите т.е. унапредување на соработката со Фронтекс.

„Носам добри вести од Скопје, каде вчера, Владата, донесе одлука со која го усвои текстот на Договорот меѓу Република Македонија и Европската Унија, со кој се регулира статусот на пограничните служби и соработката со европските погранични органи - ФРОНТЕКС“, истакна Османи на средба, испраќајќи притоа отворена покана до еврокомесарот Аврамопулос за посета на земјава на која би се потпишал и официјализирал овој договор.

Во продолжение Османи го информираше еврокомесарот за новиот План 18, во контекст на неговата улога на катализатор на реформите на земјата до формалниот почеток на преговорите. „Се надевам на успешен резултат од јунските самити на Европската Унија, со одлука која ќе ја забетонира нашата евроатлантска иднина“, истакна Османи на средбата.

Во рамките на дводневната работна посета на Брисел, Османи денес ќе оствари средба и со Кристијан Даниелсон, Генерален директор во Директоратот за Европска соседска политика и преговори за проширување во рамките на која ќе биде презентиран новиот реформски План 18 пред претставниците на Директоратот за проширување, од каде Османи, покрај поддршката за Планот, ќе побара и сугестии, коментари и евентуални забелешки кои би се искористиле при финализацијата на содржината на новиот реформски План 18 кој се очекува набрзо да биде усвоен од страна на Владата.

Во текот на утрешниот ден Вицепремиерот Османи ќе оствари средба и со Високата претставничка на Европската Унија за надворешни работи и безбедносна политика и Потпретседателката на Европската Комисија, Федерика Могерини и ќе одржи брифинг со претставниците на земјите членки на Европската Унија во работната група КОВЕБ, а на маргините на посетата ќе има и свое обраќање за европските интеграции на Македонија пред дипломатските претставници како и претставниците на граѓанскиот сектор во Брисел, во организација на фондација Ханс Зајдл.

Сподели ја содржината!
Вести
Средба Ангеловска-Бежоска – Османи: Народната банка е посветена на евроинтегративните процеси
ОСМАНИ: АКТИВНОСТИТЕ НА УНОПС ВО РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ПОКАЖУВААТ РЕЗУЛТАТ
Отворен повик до сите основни училишта на територијата на Република Северна Македонија за учество во проектот на Секретаријатот за европски прашања „Отворени денови на СЕП за ученици од петто одделение”
Средба Османи - Која: истражување на етничките предрасуди во судството
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Вести
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
2019 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.