ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
ОСМАНИ: ЗАШТИТАТА НА ДОМАШНИТЕ ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ЧЕЛИК СТАНУВА ВЛАДИН ПРИОРИТЕТ
14:49, петок, 01 јуни 2018

Заменик Претседателот на Владата на Република Македонија, задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска, во просториите на Секретаријатот за европски прашања, оствари средба со претставници на бизнис асоцијациите и претставниците на производителите на челик, на кои беа отворени предизвиците кои се отвораат по најновата одлука на САД за поставување на заштитни царини кон Европската Унија за челик и алуминиум, со што се отвора можност за создавање нова светска трговска криза во челичната индустрија.

На средбата, претставниците на бизнис асоцијациите ги истакнаа можностите од продлабочување на оваа трговска војна, со што под знак прашање можат да дојдат и условите под кои македонскиот челик се пласира на пазарите на Европската Унија, што целосно би ја блокирало оваа индустриска гранка. Османи посочи дека како Влада ова прашање го сметаат за исклучителнло важно и ќе му дадат врвен приоритет, а истото ќе стане и главна тема на разговорите со еврокомесарите при претстојната посета на Брисел.

„Следната недела, во рамките на посетата на Брисел, ќе остварам средба и со еврокомесарката за трговија, Сесилија Малстром, каде главна тема ќе бидат токму трговските мерки кои Европската Комисија предвидува да ги преземе, како и начините на кои би се заштитиле домашните производители на челик“, истакна Османи. Тој посочи дека во Брисел, на средбата со еврокомесарката Малстром ќе присуствува и Министерот за економија, Крешник Бектеши, токму во насока на прецизно дефинирање на економските односи меѓу Република Македонија и Европската Унија, а кои се предвидени со меѓусебната Спогодба за Стабилизација и Асоцијација.

 

Сподели ја содржината!
Новости
ЗПВ Димитров на видео-конференциски состанок со еврокомесарот за соседство и проширување, Вархеји и колегите од регионот
Од средбата Димитров - Рот: „Со пријател како Германија на чело на Унијата, заедничкиот успех е на дофат“
Димитров: „Во светло на обезбедувањето на финансиска поддршка за ЗБ особено ќе биде значајно усвојувањето на Економскиот-инвестициски план за регионот, за забрзување на економскиот развој и подобар животен стандард на граѓаните во регионот”
Средба на Димитров со советникот на Меркел: Одржувањето на првата меѓувладина конференција за време на германското претседателство ќе биде огромен поттик да ја изодиме клучната етапа од патот кон членство во ЕУ
ЗПВ Димитров во Берлин на средба со советникот за надворешна политика на претседателот Штајнмаер, Багер
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.