ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Стажанти од европската служба за надворешни работи во посета на Секретаријатот за европски прашања
15:54, понеделник, 28 мај 2018

Денеска во просториите на Секретаријатот за европски прашања стажанти од Германија, Холандија Велика Британија и Португалија кои работат во европската служба за надворешни работи со седиште во Брисел , заедно со претставници од Делегацијата на Европската Унија во нашата земја, остварија средба со Драган Тилев, Шеф на Кабинет и државен советник за европски прашања.

Стажантите беа запознаени со работата на Секретаријатот како институција задолжена за координација евроинтегративниот процес на Македонија, за односите на Македонија со Европската Унија, за реформските приоритети во клучните области, предизвиците со кои се соочува нашата земја на патот кон ЕУ како и за очекувањата од јунскиот состанок на Европскиот Совет за почеток на преговори како и подготвеноста на Секретаријатот за европски прашања како и целата администрација за  евентуалниот почеток на преговорите.

Стажантите се во посета на Македонија како дел од нивната посета на земјите од Западен Балкан со цел размена на информации, запознавање на состојбите и актуелните случувања во земјите од регионот како и предизвиците со кои се соочуваат на патот кон ЕУ.

 

Сподели ја содржината!
Новости
ЗПВ Димитров на видео-конференциски состанок со еврокомесарот за соседство и проширување, Вархеји и колегите од регионот
Од средбата Димитров - Рот: „Со пријател како Германија на чело на Унијата, заедничкиот успех е на дофат“
Димитров: „Во светло на обезбедувањето на финансиска поддршка за ЗБ особено ќе биде значајно усвојувањето на Економскиот-инвестициски план за регионот, за забрзување на економскиот развој и подобар животен стандард на граѓаните во регионот”
Средба на Димитров со советникот на Меркел: Одржувањето на првата меѓувладина конференција за време на германското претседателство ќе биде огромен поттик да ја изодиме клучната етапа од патот кон членство во ЕУ
ЗПВ Димитров во Берлин на средба со советникот за надворешна политика на претседателот Штајнмаер, Багер
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.