ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
ОСМАНИ: ОЧЕКУВАМЕ НАПРЕДОК ВО ПРОЦЕСОТ НА ПРОШИРУВАЊЕ ЗА ВРЕМЕ НА ЛОНДОНСКИОТ САМИТ
17:15, петок, 27 април 2018
Заменик Претседателот на Владата, задолжен за европски прашања, Бујар Османи, оствари средба со Фиона Мекилвам, директорката за Западен Балкан во британскиот Форин Офис.

Вицепремиерот Османи најнапред изрази благодарност за поддршка од страна на Велика Британија во однос на важноста од продолжување на процесот на проширување на Европската Унија, и покрај нивното напуштање на Унијата, како гарант за безбедноста, стабилноста, демократијата и владеењето на правото Европа како целина, и го поздрави нивниот јавно изразен став дека Македонија треба што поскоро да ги започне преговорите за членство во Унијата. Во оваа насока Османи изрази надеж дека досегашната поддршка од страна на Велика Британија за членството на  Македонија во НАТО ќе продолжи и во иднина, процес кој е во насока и на зајакнување на регионалната стабилност и безбедност.

Во текот на разговорот, Османи се осврна и на позитивниот Извештај на ЕК за состојбите и напредокот на Македонија на патот кон ЕУ, кој покажа дека Република Македонија успешно ги адресира Ургентните приоритети, дека е надмината политичката криза, и дека земјата е вратена на нормалниот демократски колосек. Тоа, нагласи Османи, заедно со чистата препорака за почеток на преговорите, претставува поттик за државава да остане фокусирана на реформите и посветена на евроатлантската агенда.

„Берлинскиот процес претставува една од најважните компоненти за поврзување на земјите од Западниот Балкан, што, пак создава солидна  основа за унапредување на регионалната соработка“, истакна Османи. Во тој контекст Османи посочи и на високите очекувања од претстојниот Самит за Западен Балкан во Лондон, за време на австриското претседателство, при што нагласи дека очекува истиот да придонесе за унапредување на процесот на проширување до крајот на 2018 година, но и да биде потврда за посветеноста  во исполнувањето на реформите во земјите од Западен Балкан.
Сподели ја содржината!
Новости
Вицепремиерот Димитров во Брисел на средба со потпретседателот на Европската комисија, Схинас
Средба Димитров – Вархеји
Димитров од Брисел: „Северна Македонија е цврсто решена да стане просперитетна европска демократија во која ќе владее правото”
ЗПВ Димитров на средба со Генералната секретарка на РСС, Брегу: „ За регионалната соработка да биде успешна, земјите од Западниот Балкан мора да бидат носители на одлуките и на одговорноста“
ЗПВ Димитров: „Новата Методологија за пристапување овозможува подинамичен и посуштински преговарачки процес. Нашата цел е тоа целосно да го искористиме"
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.