ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
ОСМАНИ: ИСКУСТВАТА НА СРБИЈА ВО ПРЕГОВОРИТЕ СЕ ЗНАЧАЈНА ПРИДОБИВКА ЗА НАС
14:08, среда, 24 јануари 2018

Заменик Претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во рамките на посетата на Република Србија оствари средби со Претседателот на Одборот за европски прашања во Парламентот на Република Србија, Ненад Чанак како и со координаторот на Националниот Конвент за ЕУ на Република Србија , Наташа Драгојловиќ.

На средбите се разговараше за взаемната поддршката во процесот на пристапување кон Европската Унија, а посебен акцент беше ставен на размената на мислења, искуства, но и воспоставувањето на механизми и комуникациски канали за натамошна соработка во евроинтегративните процеси. Османи го истакна интересот на Република Македонија, а особено на Секретаријатот за европски прашања, за размена на искуства во однос на подготовка и обука на тимот за преговори, како и за најважните предизвиците со кои се соочуваат земјите при самото започнување на преговорите. „Како предводник на Секретаријатот за Европски прашања, имам преземено обврска да обезбедам соодветна подготовка за евентуален старт на преговорите на Република Македонија, за што искуствата од Србија, како земја – преговарач, претставуваат исклучително значајна придобивка за нас“, изјави Османи.

За време на средбите беа отворени и темите за регионалната соработка во насока на регионалните европски иницијативи, како што е Берлинскиот процес, при што Вицепремиерот Османи потенцираше дека потребно е да се вложи максимален напор за унапредување на инфраструктурните и комуникациските услови за продлабочување на економската и севкупно општествената соработка на двете земји.

Во рамките на посетата на Белград Вицепремиерот Османи претходно оствари средба со Министерката за европски интеграции, Јадранка Јоксимовиќ.

Посетата на Белград е дел од мини балканската турнеја која Вицепремиерот Османи ја започна на почетокот на месецов со посетите на Атина и Тирана, а по посетата на Белград ќе продолжи и со посета на Софија.
Сподели ја содржината!
Новости
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров денеска оствари средба со новоименуваниот евроамбасадор во земјава, Дејвид Гир
Вицепремиерот Димитров во Брисел на средба со потпретседателот на Европската комисија, Схинас
Средба Димитров – Вархеји
Димитров од Брисел: „Северна Македонија е цврсто решена да стане просперитетна европска демократија во која ќе владее правото”
ЗПВ Димитров на средба со Генералната секретарка на РСС, Брегу: „ За регионалната соработка да биде успешна, земјите од Западниот Балкан мора да бидат носители на одлуките и на одговорноста“
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.