ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Вести
ОСМАНИ: СЕКРЕТАРИЈАТОТ ЗА ЕВРОПСКИ ПРАШАЊА МОРА ДА БИДЕ ПОДГОТВЕН ЗА СТАРТ НА ПРЕГОВОРИТЕ ВО 2018 ГОДИНА
12:10, четврток, 21 декември 2017

Денес во Струга, во организација на Секретаријатот за Европски прашања, започна Работилницата „Предизвици 2018“ на која администрацијата од Секретаријатот за европски прашања, заедно со кабинетот на Заменик Претседателот на Владата Бујар Османи, ќе ги утврдат плановите и активностите за подготовка на Секретаријатот за европски прашања за предизвиците со кои ќе се соочи Република Македонија на патот на европските интеграции во 2018 година.

„2018 година претставува историска година за евроинтегративните процеси во Република Македонија, кога, како никогаш порано ни се отвора прозорец на можности за да направиме сериозен исчекор и конечно да ги затвориме прашањата за ЕУ и НАТО.“, изјави Османи при отворањето на работилницата. Тој додаде дека Секретаријатот за европски прашања, неговиот кабинет, но и целата структура на администрацијата потребно е да се подготви за предизвиците кои ги носи 2018 година, како година во која ќе се носат клучните одлуки од стана на телата на Европската Унија, за европските интеграции на Република Македонија.

„Доколку успешно ги адресираме предвидените реформи, но и согласно успешноста во адресирањето на отворените политички прашања, постои сериозна можност уште во 2018 година да ги започнеме преговорите за полноправно членство во Европската Унија“, изјави Османи. Тој додаде дека Секретаријатот за европски прашања, како најстручна и најподготвена административна структура, треба навремено да ги антиципира овие настани и соодветно да го подготви тимот, структурата и администрацијата за евентуалниот почеток на преговорите.

Работилницата „Предизвици 2018“ се изведува со директна поддршка од страна на Германската агенција за меѓународна соработка – ГИЗ, т.е., од Отворениот регионален фонд за промоција на европската интеграција во Југоисточна Европа кои воедно се и целосни донатори на работилницата.

Со ова, продолжува поддршката што Секретаријатот за европски прашања, како главно координативно тело на Владата на Република Македонија за надгледување и спроведување на обврските на земјата за приближување кон Европската Унија, во последните две децении постојано ја имаше од Германија во своите активности за подготовка на земјата за предизвиците кои произлегуваат од евроинтегративните процеси.

Сподели ја содржината!
Вести
14-ти Состанок на Советот за стабилизација и асоцијација меѓу Република Македонија и Европската унија
СРЕДБА ТИЛЕВ - ПЕТКОВ
ОСМАНИ: СО ВАШАТА ПОСВЕТЕНОСТ ОСТАВИВТЕ ТРАЕН БЕЛЕГ И СЕ ВГРАДИВТЕ ВО ДЕНЕШНИОТ УСПЕХ НА МАКЕДОНИЈА
ГАБЕР: ИНИЦИЈАТИВИТЕ ЗА ПОВРЗУВАЊЕ ДАВААТ РЕЗУЛТАТ – БАЛКАНОТ ЗАБРЗАНО СЕ ПОВРЗУВА СО ЕВРОПА
“Административни реформи и почитување на владеење на правото кон членство во ЕУ”
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Вести
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
2018 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.