ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Средба на Јоханес Хан со Османи, Спасовски, Саљији и Манчевски ОСМАНИ: ПЛАНОТ 3-6-9 Е ЗАОКРУЖЕН И ВО ЦЕЛОСТ ЈА ИЗРАЗУВА РЕФОРМСКАТА ОБВРСКА НА МАКЕДОНИЈА
16:44, понеделник, 20 ноември 2017

Заменик Претседателот на Владата на Република Македонија, Бујар Османи, во просториите на Секретаријатот за европски прашања, беше домаќин на Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан. Во присуство и на Заменик Претседателот на Владата и Министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, Министерот за правда, Билен Саљији, како и Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, Вицепремиерот Османи реферираше за новите делови, шест и девет, од реформскиот План 3-6-9.

„Планот 3-6-9 во моментов претставува заокружена целина, во која се вметнати сите препораки, забелешки и сугестии кои доаѓаат од нашите меѓународни партнери“ истакна Османи. Тој ги посочи извештаите на Европската Комисија, Венецијанската Комисија, Греко, извештаите на високата експертска група предводена од Рајнхард Прибе, како и сите останати релевантни извештаи, како главен инпут при креирањето на Планот 3-6-9. „Целовитоста на Планот 3-6-9 има за цел, по неговата имплементација, истиот да не продолжи во нов дел 12, туку со одлука за отпочнување преговори“, потенцираше Османи.

На средбата посебен акцент беше ставен и на областите за кои е констатирана најголема потреба за итноста на реформите, како што се: реформа на безбедносните служби, реформа на правосудството, како и реформа на јавната администрација. Ресорните министри Спасовски, Салији и Манчевски реферираа пред еврокомесарот Хан за донесените стратегии, акциските планови и преземените активности при подготовката на Планот, но и за подготвеноста и посветеноста во имплементацијата на реформите.

Претставниците на Владата изразија голема благодарност за присуството на Хан во Македонија, кое, заеднички констатираа, претставува дополнителен поттик за реформскиот процес, катализатор на процесот на изградба на политички консензус, како и севкупна поддршка за евроинтегративните процеси на Македонија. 

Сподели ја содржината!
Новости
Вицепремиерот Димитров во Брисел на средба со потпретседателот на Европската комисија, Схинас
Средба Димитров – Вархеји
Димитров од Брисел: „Северна Македонија е цврсто решена да стане просперитетна европска демократија во која ќе владее правото”
ЗПВ Димитров на средба со Генералната секретарка на РСС, Брегу: „ За регионалната соработка да биде успешна, земјите од Западниот Балкан мора да бидат носители на одлуките и на одговорноста“
ЗПВ Димитров: „Новата Методологија за пристапување овозможува подинамичен и посуштински преговарачки процес. Нашата цел е тоа целосно да го искористиме"
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.