ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Вести
Втор Форум со поранешните вицепремиери задолжени за европски прашања во организација на Бесими
14:47, среда, 21 август 2013

Како што беше најавено на 9-ти мај годинава, Заменикот Претседател на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања, д-р Фатмир Бесими, денеска по втор пат беше организатор на форум со поранешните вицепремиери задолжени за европски прашања.

Средбата имаше за цел преку неформален и отворен пристап на присутните, да придонесе кон размена на идеите и искуствата во поглед на реализација на Стратегијата на Република Македонија за пристап во ЕУ и Придонесот кон годишниот извештај.

На средбата беше потенцирано дека евро-атланската интеграција на Република Македонија несомнено претставува врвен стратешки приоритет. Исто така, беше истакнато дека европската интеграција подразбира инклузивен и транспарентен процес на соработка на сите државни институции, политички субјекти и граѓанскиот сектор.

Секретаријатот за европски прашања ќе продолжи и во иднина да ги промовира европските вредности , во рамки на своите координирани активности за европска интеграција.
 

Сподели ја содржината!
Вести
ОСМАНИ: ВЕЛИКА БРИТАНИЈА Е ЕДЕН ОД НАЈВАЖНИТЕ ПАРТНЕРИ НА МАКЕДОНИЈА
ОСМАНИ: ЦЕЛОСНО СМЕ ПОСВЕТЕНИ НА ИМПЛЕМЕНТАЦИЈА НА ПРЕЗЕМЕНИТЕ ОБВРСКИ
OСМАНИ: ОДЛИЧНАТА РАЗВОЈНА СОРАБОТКА ПОМЕЃУ РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА И НАРОДНА РЕПУБЛИКА КИНА ЈА ПРОДЛАБОЧУВА СЕВКУПНАТА БИЛАТЕРАЛНА СОРАБОТКА
ОСМАНИ: НОРВЕШКАТА ПОМОШ ЌЕ БИДЕ ЗНАЧИТЕЛЕН ПРИДОНЕС ЗА ЕФИКАСНО И НАВРЕМЕНО СПРОВЕДУВАЊЕ НА РЕФОРМСКИТЕ ПРИОРИТЕТИ
ОСМАНИ: ЕВРОПСКАТА БАНКА ЗА ОБНОВА И РАЗВОЈ ЗНАЧАЕН ПАРТНЕР ВО ИМПЛЕМЕНТАЦИЈА НА РЕФОРМИТЕ НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Вести
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
2018 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.