ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Средба на вицепремиерот Адеми со амбасадорот на Кралството Шпанија Каранза
12:36, петок, 05 август 2016

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања, д-р Арбр Адеми, денес оствари средба со Н.Е. г. Рамон Абароа Каранза, амбасадор на Кралството Шпанија во Република Македонија.

На средбата се разговараше за актуелната состојба во евроинтегративниот процес на земјата, развојот на политичките случувања и во тој контекст, перспективите до крајот на годината. Вицепремиерот Адеми потенцираше дека и покрај моменталните состојби, во фокусот остануваат целосното и доследно реализирање на Договорот од Пржино и последниот Договор помеѓу четирите политички партии, спроведувањето на Охридскиот рамковен договор и натамошната имплементација на Итните реформски приоритети.

Вицепремиерот Адеми истакна дека очекуваме Шпанија, како пријател на регионот и Македонија, да продолжи со поддршка на евроинтегративниот процес. Тој исто така потенцираше дека добрите билатерални односи меѓу двете земји има простор понатаму да се унапредат, во областите на економска соработка и трговска размена, но и во други сектори, со можност и за потесна меѓуинституционална соработка со заеднички проекти.

Сподели ја содржината!
Новости
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров денеска оствари средба со новоименуваниот евроамбасадор во земјава, Дејвид Гир
Вицепремиерот Димитров во Брисел на средба со потпретседателот на Европската комисија, Схинас
Средба Димитров – Вархеји
Димитров од Брисел: „Северна Македонија е цврсто решена да стане просперитетна европска демократија во која ќе владее правото”
ЗПВ Димитров на средба со Генералната секретарка на РСС, Брегу: „ За регионалната соработка да биде успешна, земјите од Западниот Балкан мора да бидат носители на одлуките и на одговорноста“
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.