ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Средба на вицепремиерот Адеми со евроамбасадорот Орав
13:31, петок, 22 јули 2016

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања д-р Арбр Адеми денеска оствари проштална средба со Шефот на Делегацијата на ЕУ во Македонија, Амбасадорот Аиво Орав.

Вицепремиерот Адеми му се заблагодари на евроамбaсадорот Орав за неговиот ангажман и поддршка, како и таа на Делегацијата со која тој раководи. Беше особено истакната соработката и партнерството што евроамбасадорот Орав ги негуваше со Секретаријатот за европски прашања во спроведувањето на реформите поврзани со ЕУ како и користењето на ИПА и другите ЕУ фондови. Адеми му посака успех на неговата нова позиција со надеж дека и понатаму ќе остане пријател и поддржувач на нашата земја.

Соговорниците го поздравија постигнувањето на политичкиот договор меѓу политичките партии и се согласија дека сега е круцијална целосната имплементација на договореното, а и натаму останува важноста на спроведувањето на Итните реформски приоритети низ инклузивен процес.

За време на средбата вицепремиерот Адеми истакна дека и покрај тоа што Европската Унија се соочува со сериозни предизвици како Брегзит, настаните во Турција, последните терористички напади во Ница во Франција и продолжената мигрантска криза кои ќе бараат голема ангажираност и фокусираност од страна на европските институции и земјите членки, тоа не би требало да се одрази на процесот на проширувањето и интеграцијата на земјите од Западен Балкан.

Во таа насока Адеми нагласи дека Македонија треба да се третира како дел од политичката мапа на Европската унија, од економски, геополитички причини, но исто толку ако не и поважно од безбедносни причини и обезбедување на стабилност на југоистокот на Европа.

На крајот од средбата вицепремиерот Адеми уште еднаш потенцираше дека од суштинска важност е да ја задржиме препораката за отворање на пристапните преговори бидејќи Република Македонија нема друга алтернатива освен целосна евроатлантска интеграција.

Сподели ја содржината!
Новости
Вицепремиерот Димитров во Брисел на средба со потпретседателот на Европската комисија, Схинас
Средба Димитров – Вархеји
Димитров од Брисел: „Северна Македонија е цврсто решена да стане просперитетна европска демократија во која ќе владее правото”
ЗПВ Димитров на средба со Генералната секретарка на РСС, Брегу: „ За регионалната соработка да биде успешна, земјите од Западниот Балкан мора да бидат носители на одлуките и на одговорноста“
ЗПВ Димитров: „Новата Методологија за пристапување овозможува подинамичен и посуштински преговарачки процес. Нашата цел е тоа целосно да го искористиме"
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.