ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Обраќање на вицепремиерот Адеми на презентација на приоритетите на Словачкото претседателство со ЕУ
13:59, среда, 13 јули 2016

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања д-р Арбр Адеми денеска имаше обраќање на презентацијата на приоритетите на Словачкото претседателство со ЕУ пред комисијата за европски прашања.

Вицепремиерот Адеми му го честиташе на амбасадорот Безак преземањето на претседателството со Европската унија од страна на Словачка и им посака успешна реализација на зацртаните цели и приоритети.
Во своето обраќање вицепремиерот Адеми истакна дека преземањето на претседателството со ЕУ од страна на Словачка се случува во период на сериозни предизвици кога треба да се направат особени напори за да се врати довербата на граѓаните во заедничкиот европски проект, кој е од исклучително значење за целиот континент.

Вицепремиерот Адеми потенцираше дека соочувањето со последиците од референдумот за излез на Велика Британија, ситуација која се случува за првпат во историјата на Унијата како и со предизвиците кои произлегоа од мигрантската криза ќе бараат голема ангажираност и фокусираност од страна на европските институции и земјите членки, но сето тоа не смее да се одрази на процесот на проширувањето и интеграцијата на земјите од Западен Балкан.

Адеми се осврна и на билатералните односи како значаен сегмент во процесот на пристапување, како и на регионалната соработка која исто така е особено значајна за земјите од процесот на пристапување притоа нагласувајќи дека Република Македонија секогаш била и ќе биде отворена за градење и продлабочување како на односите со земјите од непосредното соседство така и со земјите од регионот.

На презентација на приоритетите на Словачкото претседателство со ЕУ вицепремиерот Адеми уште еднаш ја потенцираше констатацијата повторувана многу пати досега дека процесот на проширување нема да биде завршен без интеграцијата на земјите од Западен Балкан особено бидејќи за Македонија нема друга алтернатива освен целосна евро-атлантска интеграција.

Сподели ја содржината!
Новости
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров денеска оствари средба со новоименуваниот евроамбасадор во земјава, Дејвид Гир
Вицепремиерот Димитров во Брисел на средба со потпретседателот на Европската комисија, Схинас
Средба Димитров – Вархеји
Димитров од Брисел: „Северна Македонија е цврсто решена да стане просперитетна европска демократија во која ќе владее правото”
ЗПВ Димитров на средба со Генералната секретарка на РСС, Брегу: „ За регионалната соработка да биде успешна, земјите од Западниот Балкан мора да бидат носители на одлуките и на одговорноста“
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.