ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Средба на Вицепремиерот Адеми со словачкиот амбасадор Безак
16:20, четврток, 07 јули 2016

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања д-р Арбр Адеми денес оствари средба со амбасадорот на Република Словачка во Република Македонија, г. Мартин Безак.

Вицепремиерот на средбата упати честитки за преземањето на претседателството со Советот на ЕУ од страна на Република Словачка и посака успешно спроведување на програмата. очекувајќи дека поддршката на Словачка за евро-атлантската интеграција на Македонија, билатерално и во рамките на Вишеградската група, ќе биде потврдена и за време на претседателството, како и на претстојниот самит на НАТО во Варшава.

На средбата се разговараше за евро-атланстката перспектива на земјата, како и за актуелната политичка состојба, притоа истакнувајќи дека главниот фокус на сите чинители треба да биде посветување на разрешувањето на политичките предизвици, но и интензивното спроведување на Итните реформски приоритети.

Вицепремиерот Адеми изрази надеж за продолжување и продлабочување на соработка меѓу двете земји, со оглед на високиот приоритет на агендата на словачкото претседателство за продолжување на политиката на проширување независно од настаните во Унијата.

Сподели ја содржината!
Новости
Вицепремиерот Димитров во Брисел на средба со потпретседателот на Европската комисија, Схинас
Средба Димитров – Вархеји
Димитров од Брисел: „Северна Македонија е цврсто решена да стане просперитетна европска демократија во која ќе владее правото”
ЗПВ Димитров на средба со Генералната секретарка на РСС, Брегу: „ За регионалната соработка да биде успешна, земјите од Западниот Балкан мора да бидат носители на одлуките и на одговорноста“
ЗПВ Димитров: „Новата Методологија за пристапување овозможува подинамичен и посуштински преговарачки процес. Нашата цел е тоа целосно да го искористиме"
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.