ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Средба на вицепремиерот Адеми со грчкиот амбасадор Јанакакис
12:45, петок, 08 јули 2016

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања д-р Арбр Адеми денеска оствари средба со новоназначениот амбасадор на Република Грција во нашата земја Н.Е. г-дин Димитрис Јанакакис.

На почетокот на средбата вицепремиерот Адеми му честиташе на г-дин Јанакакис за неговото назначувањето како амбасадор во нашата земја посакувајќи му успешен мандат.
Адеми нагласи дека мерките за градење на доверба се значаен чекор кон промовирање на добрососедските односи и продлабочување на билатералната соработка меѓу двете земји и се осврна на позитивните случувања во последните години обележани со посети на високи претставници од двете земји, како и постојани технички состаноци на високо ниво на ниво со надеж дека воспоставената практика на стручни консултации за прашања поврзани со ЕУ ќе продолжи и понатаму.

На средбата беше поздравена добрата економска соработка помеѓу двете земји, трговските односи кои бележат позитивен тренд на развој и претставуваат добра основа за понатамошен развој и унапредување на севкупните економски односи како и интензивната прекугранична соработка во повеќе области.

Во поглед на актуелната политичка состојба во државата Адеми се осврна на ситуацијата во земјата и нагласи дека е важно решението за сите непосредни прашања да се постигне на конструктивен и сеопфатен начин и во согласност со стандардите за владеењето на правото.

Соговорниците се согласија дека интеграцијата на земјите од Западен Балкан е во интерес и на Република Грција во согласност со Солунската агенда и истата ќе придонесе за зајакнување на стабилноста и економскиот просперитет на целиот регион.

Сподели ја содржината!
Новости
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров денеска оствари средба со новоименуваниот евроамбасадор во земјава, Дејвид Гир
Вицепремиерот Димитров во Брисел на средба со потпретседателот на Европската комисија, Схинас
Средба Димитров – Вархеји
Димитров од Брисел: „Северна Македонија е цврсто решена да стане просперитетна европска демократија во која ќе владее правото”
ЗПВ Димитров на средба со Генералната секретарка на РСС, Брегу: „ За регионалната соработка да биде успешна, земјите од Западниот Балкан мора да бидат носители на одлуките и на одговорноста“
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.