ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Државниот секретар Ана Блажеска во работна посета на Полска
09:10, петок, 01 јули 2016

Во рамки на работната посета на Варшава, државниот секретар Ана Блажеска оствари средба со државниот потсекретар во полското Министерство за економски развој, г. Павел Хоранжи. Натамошно јакнење на административните капацитети преку правилна употреба на претпристапните и структурните фондови беше главната тема на разговор за време на работната средба. Меѓу другото беше истакнато дека постојат повеќе модалитети на размена и споделување на искуствата на кои посветено се работи и беше изразена заемна желба за натамошно продлабочување на соработката.

Освен тоа, како резултат на Меморандумот за соработка кој во рамки на посетата на Варшава го потпиша ДС Ана Блажеска со вицеректорот на Европскиот колеџ во Натолин, г-а Ева Осниецка Тамеска, се отвора можност за стипендирање на одреден број студенти кои би одлучиле да студираат на овој универзитет. Во текот на разговорите, беше договорено за студентите на овој универзитет следната студиска посета да се реализира во Македонија, како прв чекор кон интензивирање на соработката.

Државниот секретар Ана Блажеска при посетата воедно и ја предводеше делегацијата од 15 државни службеници од Собранието на Република Македонија, Секретаријатот за законодавство, Министерството за информатичко општество, Генералниот секретаријат и Секретаријатот за европски прашања кои се во студиска посета на повеќе институции во рамки на твининг проектот и при тоа оствари повеќе билатерални средби.

Сподели ја содржината!
Новости
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров денеска оствари средба со новоименуваниот евроамбасадор во земјава, Дејвид Гир
Вицепремиерот Димитров во Брисел на средба со потпретседателот на Европската комисија, Схинас
Средба Димитров – Вархеји
Димитров од Брисел: „Северна Македонија е цврсто решена да стане просперитетна европска демократија во која ќе владее правото”
ЗПВ Димитров на средба со Генералната секретарка на РСС, Брегу: „ За регионалната соработка да биде успешна, земјите од Западниот Балкан мора да бидат носители на одлуките и на одговорноста“
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.