ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Обраќање на вицепремиерот Адеми на церемонијата по повод преземањето на претседателството со Вишегратската група
13:12, понеделник, 27 јуни 2016

Денеска 27.06.2016 година во просториите на ЕУ Инфо Центарот се одржа церемонија по повод преземањето на претседателството со Вишеградската група од страна на Република Полска на која се обрати и Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања др. Арбр Адеми.

На почетокот вицепремиерот Адеми и го честита на Република Полска преземањето на претседателството со Вишеградската група со желби за успешна реализација на програмата.

Земјите од Вишеградската група се добар пример за соработка кој може да се примени во случај на земјите од Западен Балкан, особено ако се има предвид дека сите делиме иста визија – членство во ЕУ- истакна Адеми и изрази благодарност за континуираната поддршка на Вишеградската група за ЕУ преспективата на нашата земја .

Сподели ја содржината!
Новости
Вицепремиерот Димитров во Брисел на средба со потпретседателот на Европската комисија, Схинас
Средба Димитров – Вархеји
Димитров од Брисел: „Северна Македонија е цврсто решена да стане просперитетна европска демократија во која ќе владее правото”
ЗПВ Димитров на средба со Генералната секретарка на РСС, Брегу: „ За регионалната соработка да биде успешна, земјите од Западниот Балкан мора да бидат носители на одлуките и на одговорноста“
ЗПВ Димитров: „Новата Методологија за пристапување овозможува подинамичен и посуштински преговарачки процес. Нашата цел е тоа целосно да го искористиме"
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.