ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Свечено затворање на проектот „Поддршка на Секретаријатот за европски прашања“
15:45, среда, 22 јуни 2016

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања, д-р Арбр Адеми заедно со германскиот амбасадор Н.Е. г-ѓа Кристине Алтхаузер присуствуваа на свеченото затварање на успешно спроведениот проект „Поддршка на Секретаријатот за европски прашања“ од страна на Германската агенција за меѓународна соработка- ГИЗ и Секретаријатот за европски прашања.

Во своето обраќање ЗПВРМ Адеми ја истакна важноста на билатералната соработка помеѓу Република Македонија и Сојузна Република Германија, како и поддршката од германската влада во спроведувањето на неопходните реформи за продолжување на евро-атлантски пат, останува наша стратешка цел.

Секретаријатот за европски прашања како главно координативно тело на Владата на република Македонија, во последните две децении, постојано ја имаше поддршката од Германија во процесот на пристапување на Република Македонија кон ЕУ и имплементација на потребните реформи како за земјата така и за нејзиното пристапување кон европското семејство.“ рече Адеми.

Овој проект траеше три години и во текот на неговото спроведување беа реализирани над 40 активности, во кои преку работилници, обуки и презентации учествуваа околу 1600 лица, а беа издадени низа студии и публикации за потребите на Секретаријатот и други државни институции.

Сподели ја содржината!
Новости
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров денеска оствари средба со новоименуваниот евроамбасадор во земјава, Дејвид Гир
Вицепремиерот Димитров во Брисел на средба со потпретседателот на Европската комисија, Схинас
Средба Димитров – Вархеји
Димитров од Брисел: „Северна Македонија е цврсто решена да стане просперитетна европска демократија во која ќе владее правото”
ЗПВ Димитров на средба со Генералната секретарка на РСС, Брегу: „ За регионалната соработка да биде успешна, земјите од Западниот Балкан мора да бидат носители на одлуките и на одговорноста“
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.